2019. 08. 07. - 08:00

Mesterséges intelligencia segíthet észlelni a szívproblémákat

Mesterséges intelligencia segíthet észlelni a szívproblémákat

Azon állapotok újszerű azonosítása, melyek hozzájárulhatnak a szív rendszertelen működéséhez, immár megoldott a mesterséges intelligencia segítségével.

Új módszert dolgoztak ki a tudósok arra, hogy a rendszertelen szívműködést felismerjék – a mesterséges intelligencia segít ebben.
 
A pitvarfibrilláció csak az Egyesült Királyságban 1 millió embert érint, s növeli a stroke, illetve a hosszútávú, szívvel összefüggő problémák kockázatát.
 
Viszonylag egyszerű diagnosztizálni, ha a szív szabálytalanul ver, ám ha visszatér a normális ritmushoz minden alkalommal, már sokkal nehezebb dolguk van az orvosoknak. Az amerikai Mayo Klinikán azonban most számítógépes modellezéssel azonosították azokat a jeleket, melyek korábbi rendellenességeket jeleznek.
 
A kutatók szerint a dolog még csak kezdeti állapotában van, de abban bíznak, hogy a rendszer korábbi és könnyebb probléma-detektáláshoz vezethet, s mint ilyen a betegek számára a megfelelő kezelést eredményez – megmentve az életüket.
 
A felfedezéseket a The Lancet lapban közölték.
 
A mesterséges intelligencia korábban felfedezi a szabálytalan szívverést
A mesterséges intelligencia korábban felfedezi a szabálytalan szívverést
 
A pitvarfibrilláció jelei az alábbiak.
 
Figyelemreméltó, észlelhető szívdobogás – úgy érezhetjük, hogy a szív csapkod vagy össze-vissza ver. A gyors szívverés is árulkodó, amely általában több mint 100 szívverés percenként. A szívverésünket a nyaki ér vagy a csuklón levő ér kitapogatásával meg tudjuk állapítani.
 
Az egyéb tünetek közé tartozik a fáradtság, a légszomj. Ájulás kerülgethet és a kismértékű képesség a testmozgásra. Mellkasi fájdalom és fejfájás jelentkezhet.
 
Amennyiben a szív szabálytalanul ver a pitvarfibrilláció miatt, az csökkenti a szív teljesítményét és hatékonyságát. Mindez alacsony vérnyomáshoz és szívelégtelenséghez vezethet.
 
Ha hirtelen változást észlelünk a szívverésben, illetve mellkasi fájdalmat észlelünk, azonnal orvoshoz kell fordulni.
 
Olykor a pitvarfibrilláció nem okoz tüneteket a személynek, vagyis nem is tud róla, hogy pulzusa szabálytalan.
 
Jelenleg, ha az elektrokardiogramm (EKG) nem talál rendellenes ritmust, az orvosok megkérhetik a a beteget, hogy napokon át figyelje a szívét egy eszköz segítségével.
 
Az emberi szem nem képes észlelni a teszteredmények alapján a szabálytalan ritmust – beleértve a szívhegesedést, akkor sem, ha számítógépes modellezést alkalmaznak az orvosok által stabil jelnek tartott ritmuszavarok esetében.  
 
A számítógépes modellezést 1993 és 2017 között csaknem 181 ezer páciensen végezték el. A modellezés korrekten azonosította a diagnózist normál teszteredményekből az esetek 83 százalékában.
 
Dr. Paul Friedman, a Mayo Klinika orvosa elmondta: valódi potenciállal rendelkezik a mesterséges intelligencia: ma már képes arra, hogy úgymond az óceánra tekintsen és megmondja, voltak-e nagy hullámok tegnap.
 
A kutatócsapat szerint azonban a modellezés további tesztelésre szorul, hogy megnézzék, lehet-e frontvonalban is alkalmazni. Tim Chico, a Sheffield Egyetem kardiológusa megjegyezte, hogy a felfedezések „igen fontosak”.
 
A mesterséges intelligencián alapuló megközelítés forradalmi előrelépést jelenthet, bár fontos megjegyezni, hogy a kutatás még mindig korai szakaszban van – szükségünk lenne ismételt eredményekre, s arra, hogy lássuk, miként reagál az algoritmus általános populáció tesztelése esetén” – mondta el Tim Chico.
 
László Adrienn

 

 

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.