2022. 02. 14. - 09:40

Mesterséges intelligencia - Újabb rovarméretű robotok születtek

Mesterséges intelligencia - Újabb rovarméretű robotok születtek

Csapkodó szárnyakkal rendelkező, rovarméretű, repülő robotokat fejlesztenek a kutatók – az újdonság megszünteti a hagyományos motorok és hajtóművek szükségességét, számos felhasználási módot lehetővé téve.

Rovatméretű, csapkodó szárnyú, repülésre képes robotokat alkotott a Bristoli Egyetem kutatócsoportja. A szakemberek egy új módszert alkalmaztak, az elektromechanikus cipzár metódust, amely megszünteti a hagyományos motorok és hajtóművek szükségességét.
 
A Science Robotics folyóiratban megjelentetett tanulmányban a kutatók megjegyzik: a találmány megnyithatja az utat kisebb, könnyebb és hatékonyabb, mikroméretű, repülő robotok számára, melyek részt vehetnek a környezet megfigyelésésben, mentésben, kutatásban, valamint veszélyes környezetben is bevethetők.
 
A mikro repülő robotok esetében motorokat, fogaskerekeket és egyéb összetett erőátviteli rendszereket használtak ahhoz, hogy fel-le lehessen mozgatni a szárnyakat. Ez azonban növeli a robot bonyolultságát, súlyát és a nem kívánt dinamikus hatásokat is. Olvasd el: Mesterséges intelligencia - Íme a rekorder rovarméretű robot
 
Rovatméretű, csapkodó szárnyú, repülésre képes robotokat alkotott a Bristoli Egyetem kutatócsoportja
Rovatméretű, csapkodó szárnyú, repülésre képes robotokat alkotott a Bristoli Egyetem kutatócsoportja
 
A Bristoli Mérnöki Kar kutatói Jonathan Rossiter robotika professzor vezetésével méhek és más repülő rovarok tulajdonságaiból merítettek ihletet, majd sikeresen demonstrálták a szárnymozgást megvalósító, közvetlen hajtású mesterséges izomrendszer működését – mely a Liquid-amplified Zipping Actuator (LAZA) nevet kapta - forgó alkatrészek vagy fogaskerekek használata nélkül.
 
A LAZA rendszer nagymértékben leegyszerűsíti a csapkodó mechanizmust, lehetővé téve a csapkodó robotok jövőbeni miniatürizálását rovatméretűre.
 
A kutatócsoport bemutatja, miként tud egy pár LAZA-motoros csapkodó szárny nagyobb erőt adni az azonos súlyú rovarizmokhoz képest, ami elegendő ahhoz, hogy egy robotot átrepítsen egy helyiségen, másodpercenként 18 testhosszal.
 
Azt is bemutatták, hogyan tud a LAZA egyenletes csapkodást biztosítani több mint egymillió cikluson keresztül, ami fontos a hosszú távú repülésekre alkalmas, csapkodó robotok készítéséhez. Olvasd el: Rovarképességekkel készül a drónok új generációja
 
Abban bíznak, hogy a LAZA-t alapvető építőelemként alkalmazhatják majd számos autonóm, rovarszerű repülő robot esetében.
 
„Az elektrosztatikus erőket a LAZA-val közvetlenül a szárnyra fejtjük ki, nem pedig egy bonyolult, nem hatékony átviteli rendszeren keresztül. Ez jobb teljesítményt, egyszerűbb tervezést és feloldást tesz lehetővé, utat nyitva az olcsó, könnyű, csapkodó, levegőben közlekedő mikrojárművek új osztálya felé, jövőbeni alkalmazásokhoz, például a tengeri szélturbinák autonóm ellenőrzéséhez” – magyarázta dr. Tim Helps, a LAZA rendszer vezető fejlesztője, a tanulmány vezető szerzője.
 
 
„A kisebb és jobban teljesítő, csapkodó szárnyú mikrorobotok készítése óriási kihívás. A LAZA fontos lépés az autonóm repülő robotok felé, amelyek akár rovarok is lehetnek, s olyan környezetvédelmi szempontból kritikus feladatokat látnak el, mint a növények beporzása és egyéb izgalmas szerepek, így például emberek felkutatása összeomlott épületekben” – tette hozzá Rossister professzor.
 
 
L.A.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.