2019. 06. 26. - 10:00
Telefonunk robotként elvégzi az unalmas feladatokat

A kutatók olyan okostelefon alkalmazást fejlesztettek ki, amely lehetővé teszi a felhasználó számára, hogy könnyedén programozzon robotot egy-egy feladat elvégzésére – ezzel a mobilrobotok építésének és programozásának költségei drámai módon csökkennek.
Ha bármely gyári dolgozó képes lenne alacsony költségű robotok programozására, több üzem tudna használni robotokat a dolgozók produktivitásának növelésére.
Ennek köszönhetően ugyanis a munkások képesek lennének változatosabb és magasabb szintű feladatok átvételére, a gyár pedig szélesebbkörű termékválasztékkal szolgálhatna.
A fenti ötlet áll a Purdue Egyetem kutatóinak új, okostelefon alkalmazás-prototípusa mögött, amely lehetővé teszi a felhasználó számára a robot könnyű programozását hétköznapi tevékenységek elvégzésére. Így például arra, hogy felvegyen dolgokat a földről és átvigye máshová vagy átadja egy másiknak.

Ennél az eszköznél hatékonyabb segítséget nyújt a háztartásban a programozható robot
Ez a megoldás abban is segíthet, hogy a házimunkák simán menjenek – például egy növény sem pusztulna el a jövőben azért, mert elfelejtették meglocsolni őket. Ezt elvégzi a robot.
A Purdue kutatói San Diego-ban mutatták be a VRa nevű alkalmazással kapcsolatos kutatásaikat június 23-án. A platform a Purdue Kutatási Alapítvány Technológiai Kereskedelmi Hivatalán keresztül van szabadalmaztatva, azzal a céllal, hogy hamarosan kereskedelmi forgalomba hozzák.
„A kisebb vállalatok nem tudnak megfizetni szoftver programozókat vagy drága mobilrobotokat – mondta Karthik Ramani, az egyetem Donald W. Feddersen Mechanikai Mérnök Karának gépészmérnöke. – Ha azonban maguk tudják programozni őket, drámai módon leszoríthatjuk a mobil robotok programozásának és építésének költségeit.”
A kibővített valóság használatával az alkalmazás lehetővé teszi a felhasználó számára, hogy elinduljon a helyszínen, ahol a robotnak lennie kell feladatai elvégzéséhez, vagy a munkafolyamatot közvetlenül a valós térbe húzza. Választási lehetőségeket is biztosít ahhoz, hogyan végzi a feladatokat a robot, így például időrkorlátot is lehet adni neki.
A programozást követően a felhasználó dokkolóra rakja a telefont, amely a robothoz kapcsolódik.
A telefonnak ismernie kell a robot típusát, a dokkolót pedig vezeték nélkül lehet csatlakoztatni a robot alapvezérlőihez és motorjához. A telefon a robot szeme és agya, ez kontrollálja a navigációt és a feladatokat. Ramani elmondta: amíg a telefon a dokkolóban van, lényegében az a robot.
A kutatók demonstrálták is a működését, azzal, hogy a robotok növényeket öntöztek, porszívóztak és tárgyakat szállítottak.
A szakemberek célja az, hogy ilyen robotokat bárki tudjon programozni, ember és robot hatékonyan együttműködhessen. Azt egyelőre nem tudni, mikor dobják piacra az alkalmazást.
László Adrienn