2009. 01. 31. - 16:06

Jótékonyság a Budapesti Operabálon - interjú Gyulai Mihály marketingigazgatóval[Rendezvény - Budapesti Operabál]

Jótékonyság a Budapesti Operabálon - interjú Gyulai Mihály marketingigazgatóval[Rendezvény - Budapesti Operabál]
Február 21-én tizennegyedik alkalommal rendezik meg a Budapesti Operabált, amely lassan másfél évtizede a farsangi báli szezon legnagyobb érdeklődéssel várt eseménye. Nem csak a hírességek, tánc és pompa, hanem a már hagyománnyá lett jótékonysági felajánlások is népszerűvé teszik ezt a rendezvényt. Az Operabál PR- és marketingazgatója, Gyulai Mihály mesélt lapunknak.
- Mesélne a Budapesi Operabál és a jótékonyság szoros kapcsolatáról?
- Az Operabál történetéhez a kezdetektől hozzátartozik a jótékonyság hagyománya. Már alig négy évvel az Operaház ünnepélyes megnyitója után, 1888-ban az Erdélyrészi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) javára rendeztek „zártkörű Tánczvigalmat” az épületben. 1894-ben Jókai Mór félszázados írói jubileumát ünnepelték az Operabál alkalmával, melynek bevételeiből az Egyetem Kórházegyletet támogatták. Többször rendeztek bálokat a Magyar Királyi Operaház Nyugdíjintézete, de egyéb, nem Operaházhoz kötődő egészségügyi intézmények, mint az Erzsébet Királyné Szanatórium ill. az Önkéntes Mentőegyesület javára is.

p8171095_336_20090131155736_701.JPG

Gyulai Mihály - Jótékonyság a Budapesti Operabálon - interjú Gyulai Mihály marketingigazgatóval


- És ez a hagyomány a múlt században sem szakadt meg...
- Az 1902-ben Klotild Főhercegnő „magas védnökségével” az Erzsébet Királyné Szanatórium javára megrendezett Vörös Álarcosbálról így számolt be a Vasárnapi Újság: „A rendezőség feje a népszerű, tevékeny Szapáry Pál gróf meg lehet elégedve az elért sikerrel, s a mi a fő, a bál szép jövedelmet hajtott a tüdőbetegek részére alapított Erzsébet Szanatórium javára”. A régi bálok között az utolsót, 1934-ben nagybányai vitéz Horthy Miklósné „nyomorenyhítő akciója javára” rendezték. De a képzőművészet támogatása is szerepelt a bálok jótékonysági célkitűzései között; 1901-ben a Vörösmarty-szobor, 1905-ben pedig a „Budapesten felállítandó Mátyás király szoboralap” javára utalták a báli bevételek egy részét.

letoltheto_06_416_20090131155736_986.jpg

Jótékonyság a Budapesti Operabálon - interjú Gyulai Mihály marketingigazgatóval


- És napjainkban?
- A modernkori Operabálok is ezt a gazdag hagyományt folytatják, amikor évről-évre a legkülönbözőbb tematikában tesznek jótékonysági felajánlásokat. A 2003-as évben a SOTE „Egészséges magzatért és újszülöttért” Alapítványt, a Heim Pál Gyermekkórházat és a Flóra Gyermekalapítványt támogatta az Operabál szervezőbizottsága. 2004-ben pedig a Budai Várban található Szentháromság-szobor restaurálásának tervezési költségeit vállalta fel az Operabál. A felújítás teljes költsége mintegy 15 millió Ft-ra rúg, a tervek elkészítése ebből körülbelül 2 millió Ft. A Budapesti Operabál a 2004-es évben ezt az összeget, vagyis a tervek elkészíttetését ajánlotta fel támogatásként, hogy ezzel is hozzájárulhasson nemzeti kultúránk, környezetünk megóvásához és megőrzéséhez a jövő nemzedék számára. A 2005-ös jubileumi Operabál évében a táncművészet támogatása volt napirenden. A Bálon felléptek a Budapesti Táncművészeti Főiskola hallgatói is. A nagynevű Főiskola javára ajánlottuk fel ebben az évben az Operabál bevételeinek egy részét. Ugyancsak a Budapesti Táncművészeti Főiskola támogattuk a 2006-os évben is.A 2007-es évben a Budapesti Operabál a Heim Pál Gyermekkórházat támogatta. A Gyermekkórház javára másfél millió forintot ajánlott fel jegy- és tombolabevételeinkből, továbbá a Gregor Józsefről készült árverésre bocsátott, festmény bevételéből. A festményt Dárdai Péter készítette Gregor József 2005-ös Operabáli fellépése alkalmából, és az elhunyt hírneves énekes iránti tiszteletből döntött úgy az Operabál szervezőbizottsága, hogy a róla készült képet árverésre bocsátja, és az ily módon befolyt összeget jótékony célra használja fel. A festmény 1 millió 50 ezer forintért kelt el.

p8171108_619_20090131155736_595.JPG

Gyulai Mihály - Jótékonyság a Budapesti Operabálon - interjú Gyulai Mihály marketingigazgatóval


- A tavalyi akció milyen eredménnyel zárult?
- 2008-ban a Bál napján Gundel-gulyáslevest osztott a rászorulók részére a Máltai Szeretetszolgálattal közösen, a Blaha Lujza téren. Ezen kívül tüdőszűrő buszt és segélyvonalat üzemeltettek. A szülő nélkül felnőni kényszerülő gyermekek számára gyermeknapi műsoros programot szervezett május hónapban a Fővárosi Állat- és Növénykertben. Emellett a Táncművészeti Főiskola Noverre Alapítványát is támogatta.

operabal_nagy_513_20090131155736_884.jpg

Jótékonyság a Budapesti Operabálon - interjú Gyulai Mihály marketingigazgatóval[Rendezvény - Budapesti Operabál]


- Az idei, XIV. Operabálon mivel készültek a szervezők?
- A Budapesti Operabál, hagyományaihoz híven, 2009-ben is több jótékonysági felajánlást tesz. A Bál előtt két héttel a rászorulók részére Gundel ételt oszt, tüdőszűrő buszt és segélyvonalat üzemeltet a Máltai Szeretetszolgálattal közösen a Blaha Lujza téren. Az Operabál másnapján jótékonysági gyermeknapot szervez a Magyar Állami Operaházzal közösen az operabáli díszletek között. Emellett a Táncművészeti Főiskola Noverre Alapítványát is támogatja.

Kovács Tünde

Szólj hozzá a fórumon! MCOnet Fórum


Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.