2014. 12. 03. - 09:25

A foghúzásról – teendők előtte és utána

A foghúzásról – teendők előtte és utána
Néha sajnos meg kell szabadulnunk egy-két fogunktól, vagy fájdalom, vagy elővigyázatosság vagy fogszabályozáskor helyhiány miatt.
Ma már ez sem olyan szörnyű, mint régen volt. Jó ha értjük, mi történik velünk és kis odafigyeléssel már mi, páciensek is tudunk a komplikációmentes kezelésért tenni. A foghúzásról beszélgettünk Dr. Fülöp Papp Mártával, a Naturadent biológiai és esztétikai fogászat vezető fogorvosával.
 
Mit érdemes tudni foghúzás előtt az „átlag páciensnek”?

fogmosás

Azt szoktam mondani a hozzám érkezőknek, hogy már a foghúzást megelőzően legalább egy megelőző tisztításon vegyenek részt: fogmosás, fogkő eltávolítás, fogpolírozás... Ennek nyomós oka van. Ugyanis hogy ha megmarad a bakteriális szájflóra, és egy kicsi darab a kihúzott fog helyét befertőzi, az sajnos több panaszt is okozhat. Ha ez valamilyen okból nem megoldható - mondjuk nagyon fáj a beteg foga és nem tudunk a húzással várni -, akkor ott helyben próbálunk meg minél inkább baktériummentes környezetet előállítani, erős szájvízzel való öblögetéssel.

Miért okoz ekkora gondot, ha mindez nem történik meg? Mi zajlik le a szánkban foghúzást követően?

Az eltávolított fog helyében egy véralvadék, gyakorlatilag egy vérdugó alakul ki, ami lezárja a sebet és meggátolja, hogy a baktériumok a csont felszínére letapadva adott esetben fertőzést indukáljanak. Nagyon vigyázni kell tehát erre! Ezért is szoktunk a seb aljára tenni foghúzást követően egy fertőtlenítő tablettácskát, illetve egy kis szivacsot, ami ezt a véralvadékot stabilizálja, de a biztonság kedvéért egy öltés is bekerül a sebbe, ami megakadályozza a véralvadás kiesését. Az orvosi oldalon túl a páciens is sok mindent tehet ennek a védelmi zónának a megőrzése érdekében. Alapszabály: beavatkozás után tilos szívogatni, öblögetni, köpni!


Videó a foghúzásról és annak lehetséges következményeiről

Mire kell még odafigyelni a foghúzást követően?

Mindig elmondjuk, hogy tejet, tejterméket 2-3 napig ne fogyasszon a páciens, mégpedig azért, mert a tejtermékekben van egy olyan baktérium fajta - a laktobacilus - , amely szintén befertőzheti a véralvadékot. Ha nem műtétet hajtottunk végre, csak egy egyszerűbb foghúzás történt, akkor is nyugodtan lehet hűteni az érintett területet a fájdalom csökkentése érdekében. De fájdalomcsillapítót is szedhetünk, indokolt esetben rá is kérdezünk, hogy írhatunk-e fel, ha esetleg nincs otthon gyógyszer.

 tejet, tejtermék


És ha mégis megtörténik a baj?

Ha az említett vérdugó végül mégis kijön, akkor tipikusan 2-3 nap kell, amíg a bacilusok kifejtik hatásukat, ezért azt vesszük észre, hogy a kezdeti javulást követően erősebben kezd fájni a seb. Ha erősödnek a panaszok, akkor mindenképpen menjünk vissza a fogorvosunkhoz, aki megoldást fog találni rá! Lehetséges, hogy elég egy alapos tisztítás, akár lézerfogászati készülékeket is bevetve, gondolok itt a lézeres fertőtlenítésre vagy a lézeres biostimulációra. Ha rendben múlik a fájdalom, akkor viszont elég egy hét múlva visszanézni a rendelőbe varratszedésre, és kontrollra.

 NaturaDent biológiai és esztétikai lézerfogászat

Kellő odafigyeléssel és a megfelelő fogorvos kiválasztásával tehát nem feltétlenül kell rossz élménynek lennie egy foghúzásnak!

Önt is várja szeretettel a NaturaDent biológiai és esztétikai lézerfogászat fogorvos csapata Budapesten a Váci utcában, a Fővám tértől pár lépésnyire.

NaturaDent
a természet erejével a fogak megmentéséért

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.