Életmentő lehet a kiesett tejfog

A tejfogak elvesztését nagy izgalmak kísérik gyerekkorban – a szülők többsége már előre beszerez számukra egy kedves kis dobozt, hogy eltehesse emlékbe az apró fogacskákat. Most derült ki, hogy mennyire jól teszik!
A szülők előszeretettel rakják el egy szép dobozkába gyermekük első fogait – sőt, még a rokonoknak, barátoknak is örömmel mutatják meg, amikor az apró tejfogak végre kiestek, vagy ha úgy tetszik, „elvitte őket a fogtündér”.
Érdemes ezekkel a kis fogakkal körültekintően bánni. A közelmúltban végzett tudományos tanulmányok arra a következtetésre jutottak, hogy a kisgyermekkori fogaknak rendkívüli jelentőségük van egészségügyi szempontból, sőt, a gyermekek életét a későbbiekben nagyon előnyösen befolyásolhatják.
A tejfogak ugyanis őssejteket tartalmaznak a fog belső részében – olyan őssejteket, melyek képesek neuronokká, csontokká és porcokká regenerálódni, valamint némi kardiális sejteket, melyek segíthetnek javítani a károsodott szívszövet állapotán. Összességében, ezek a sejtek számos betegség gyógyítására kiválóan alkalmasak, melyekre a gyerekek fogékonyak.
Életmentő lehet a tejfogak tárolása
Miközben manapság az olyan egészségügyi problémák, mint a Hodgkin-kór, a leukémia vagy a myeloma multiplex, csupán fájdalmas és bonyolult eljárásokkal kezelhetők – beleértve a csontvelő transzplantációt és más invazív eljárásokat -, a legújabb tudományos fejlesztések lehetővé teszik, hogy ezeket a betegségeket a gyermek saját őssejtjeivel kúrálják, vagyis azokkal, melyek a fogakban találhatók.
Számos szülő gyűjti be az utóbbi évtizedekben újszülött csecsemője köldökzsinórvérét, a majdani gyógyítás céljából – van lehetőség a vér tárolására, s amennyiben a gyermeknek valaha is szüksége lenne egy komoly betegség miatt beavatkozásra, fel tudják használni. Persze, ha nem veszik le azonnal a köldökzsinórvért a születéskor, erre később már nincs lehetőség.
Most második esély is mutatkozik erre a „mentőövre”, a tejfogak tárolásának köszönhetően. Miután kiestek, 48 órán belül le kell őket fagyasztani és szakszerűen tárolni, ellenkező esetben az őssejtek a fogbélben elpusztulnak.
Legközelebb tehát, ha gyermekünk elhullajt egy tejfogat, fontoljuk meg annak biztonságba helyezését. Soha nem tudhatjuk, mikor lehet életmentő egy ilyen aprócska fog.
B.A.