2016. 07. 26. - 13:35

Hogyan kezelhetjük a fogeróziót?

Hogyan kezelhetjük a fogeróziót?

Ha a fogzománcot sav támadja meg, fogerózió jelentkezhet – a zománcra szükségünk van, ez óvja ugyanis a fog belsejét, a dentint. Ha elveszítjük, nő a fogak érzékenysége és fájdalmat tapasztalhatunk. Mit tehetünk annak érdekében, hogy megvédjük?

Sokat hallhattunk már a fogzománcról, amely a fog kemény védőrétege. Alatta dentin található, s ha a zománc megsérül, a dentin körül a védelem csökken. Nem véletlen, hogy ilyenkor azt vesszük észre: érzékeny a fogunk, vagy talán már fáj is.

Mint az korábbi cikkünkből is kiderül, az erózió jele, hogy a fog felszínén lyukakat észlelünk, ránézésre sem túl egészséges a látvány, sőt a fog olyan sérülékennyé válhat, hogy könnyebben letörik.

A fogerózió savas ételek és italok hatására alakul ki, ha ezekből sokat fogyasztunk, különösen hamar veszít ásványi tartalmából. Minden esetben, amikor túl sok sav van jelen a szájban – vagy túl gyakran -, a fogerózió esélye nagyobb.

A citrusfélék sem túl biztonságosak, ha sokszor esszük őket

A citrusfélék sem túl biztonságosak, ha sokszor esszük őket

Mit tehetünk azért, hogy mindezt megelőzzük?

Az előbbiből következik, hogy nem árt elkerülnünk a savas italok, ételek túlzott fogyasztását. A savasságot pH-értékben mérik, s ha ez 5,5-nél alacsonyabb, az a dolog savasabb a kelleténél és ártalmas lehet a fogakra. A szénsavas üdítők, nyalókák, szóda mind fogeróziót okozhatnak. Még a diétás változatok is. Az ízesített vizeknek is ilyen hatásuk lehet, amennyiben nagy mennyiségben isszuk őket. Kárt okozhatnak a fogakban.

A savas italok és ételek közé tartoznak a gyümölcslevek is – főleg a citrusfélék, így a citrom és a narancs. Természetes savakat tartalmaznak, de rossz hatással lehetnek a fogakra. A legegyszerűbb, ha tiszta vizet iszunk! A tej szintén jó, mert segít semlegesíteni a savakat a szájban.

S vajon a sport italok biztonságosak? Sajnos, ezek is olyan összetevőket tartalmaznak, melyek fogeróziót és szuvasodást váltanak ki. A sportolók számára fontos a kellő mennyiségű folyadék fogyasztása, mert a szájszárazság mellett rossz leheletet is okozhat.

Nincsenek tiltólistán

Természetesen, a fenti italok és ételek attól még fogyaszthatóak, hogy hozzájárulnak a fogerózióhoz, de csak ha a főétkezésekhez isszuk, esszük őket. Így jóval kevesebb „savas támadás” éri a fogakat. Az is segítség számukra, ha kevés ideig „lötyköljük” a szánkban a szénsavas folyadékokat – inkább gyorsan felhajtjuk őket. Jó ötlet még a szívószál használata is.

Fogeróziót okozhat a sportital fogyasztása

Fogeróziót okozhat a sportitalok fogyasztása is

Az étkezéseket érdemes sajttal vagy tejjel befejezni, ugyanis ez segít a sav semlegesítésében. Rágjunk cukormentes rágót evés után. Így több nyálat termelünk, ezek is hozzájárulnak a sav eltávolításához, mely a szájban képződik étkezés után.

Érdemes evést követően várni egy órát a fogmosással – ez időt ad a fogaknak, hogy ásványi anyag-tartalmukat újra építsék.

Mossunk fogat naponta kétszer, egyszer este, egyszer pedig a nap folyamán, fluoridos fogkrémmel. A legjobb, ha a fogkefe kisméretű vagy közepes.

A fluorid-tartalmú szájvíz szintén ajánlott.

Kezeltessük-e a fogeróziót?

Nem mindig van rá szükség. A gyakori ellenőrzésekkel és fogorvosi tippekkel megelőzhetjük, hogy a probléma kialakuljon vagy súlyosbodjon. Ha kezelésre szorul a fog, a zománc és a dentin megfelelő védelme nagyon fontos. Általában egy védőréteg alkalmazása elegendő segítségnek bizonyul.

Kapcsolódó cikk: 

Ha elveszítjük a fog védőjét...

B.A.

 

 

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.