2013. 10. 17. - 09:27

Kamaszkori fogápolás

Kamaszkori fogápolás

Szülőként átélhetjük azt a folyamatot, mialatt gyermekeink egyre lelkesebben mossák egyedül fogaikat, majd úgy gondolják ez mégsem olyan szórakoztató, így egyre kevésbé lesz hozzá kedvük, végül pedig megesik, hogy füllentenek arról, mostak-e fogat.

Az nem elég bizonyíték, ha a fogkefe vizes

Gyermekeink 7-8 évesen érik el azt a kort, amikor már nem lehet őket levenni a lábukról egy Supermanes vagy egy Hercegnős fogkefével. Amíg a mesefigurás fogkefe és a finom ízű fogkrém szórakoztatja őket, szívesen mosnak fogat. Azonban ahogy nőnek, egyre kevésbé lesz kedvük hozzá. Nehéz fenntartani a lelkesedésüket, ezért nagyon fontos, hogy lehetőleg naponta lessünk rá, valóban megtörtént-e a fogmosás, hiszen a fogápolás nem kedv kérdése.

A jól bevált fogkefe bevizezős trükkel talán mindannyian éltünk gyerekkorunkban, mikor túl álmosak voltunk a fogmosáshoz. Éppen ezért jól tudjuk, hogy attól, hogy  a fogkefe vizes, nem biztos, hogy a fogak is tiszták. Tartsunk otthon plakk festő tablettát, melyet bámilyen drogériában beszerezhetünk. A tabletta elszopogatása vagy elrágása után a tabletta által elszínezett területeken láthatjuk a lepedéket. Ha csak néhány eldugott helyen találunk, akkor azokra a területekre jobban oda kell figyelni. Azonban, ha a fogak nagy része színes lesz, azt jelenti, hogy gyermekünk csintalan volt és a vizes fogkefe trükkel élt.



„Hagyj békén anya!”

Nehezebb a dolgunk a kamszokkal, ugyanis ők már nem fognak nekünk plakk festő tablettát rágcsálni, hogy bizonyítsák, megmosták a fogukat. Ők már a maguk útját akarják járni, mindent jobban tudnak, mint mi, és különben is, reggel már mostak fogat, minek este is? Ismerős, ugye? Az ő esetükben azonban már nem csak a fogmosás kihagyása okozhat problémákat a szájüregben. Ők ugyanis a csokit cigire, a cukorkát pedig piercingre cserélik. Megannyi veszélyforrás, amelyre figyelnünk kell.

Rendszeres szűrésre kell velük menni, és nem árt, ha dentálhigiénikussal is konzultálnak a szájhigiénés problémákról. Sajnos rengeteg kamasz még mindig vagányságból szokik rá a dohányzásra, majd hosszú évekig, vagy akár élete végéig szenved ettől a függőségtől. A kamaszoknak nem lehet elég korán elmondani, hogy mennyi hátránya van a ciginek, és akármennyire is vagánynak tűnik dohányozni, az ínygyulladás és a rossz lehelet már kevésbé lesz népszerű mellékhatás, mondjuk a csajozásnál vagy a pasizásnál.



A fogápolás minden korban, minden korosztálynak fontos és része az alapvető egészségnek, az alapvető higiéniának.

A nyelvpiercing eredménye


Szintén kamaszkori őrület a nyelv és ajak piercing, melyek viselése árthat a fogaknak. Sokan játszanak a piercingjükkel, a fogukhoz kocogtatják, vagy a felső és az alsó front fogak közé veszik. Ezek hatására a fogak letörhetnek, illetve az alsó ajaknál, a piercing belső rögzítésénél fognyaki kopást okozhat a fém darab amely érzékenységhez vezet. Bármelyik következményt is nézzük, egyik sem tesz jót a fogaknak. Rettentő fájdalmat tudnak okozni és csak hosszú, költséges beavatkozások során hozhatóak rendbe. Fogpótlásra, fogszabályozásra, vagy akár szájsebészeti beavatkozásokra is szükség lehet.



Ugye, így már egyáltalán nem tűnik a nyelvpiercing olyan divatosnak, olyan menőnek, olyan hűdehasznosnak...

Hormonális változások

A hormonális változás nem csak a változó kor velejárója. Kamasz gyermekeink szervezete is változáson megy keresztül, mely a szájüregre is kihat. Nem mindig a hanyag fogmosás eredménye például az ínygyulladás. Akárcsak a kismamáknál, a lányoknál is okozhatnak ínygyulladást a női hormonok. Az ő esetükben gyakori a menstruáció előtti fogínygyulladás és afta megjelenése is.



A menstruációs ínygyulladást azonban meg lehet különböztetni a szájhigiéné miatt kialakult gyulladástól. Az előbbi csak a ciklus előtti időszakban jellemző, és a ciklus kezdetekor elmúlik, míg a helytelen, nem alapos fogmosás miatti gyulladás tartós. Ha tartós ínygyulladással, fogágybetegséggel találkozunk, akkor fogmosási technikát kell váltani, valamint javasolt fogorvossal, dentálhigiénikussal konzultálni arról, hogy mi lenne a helyesebb technika, mik a helyes szájápolás lépései.

Cikkünk összeállításában segítségünkre volt fogorvos szakértőnk, Dr. Fülöp Papp Márta, a Naturadent vezető fogorvosa és a Naturadent lelkes, gyermekbarát, mindig mosolygós dentálhigiénikus és fogorvos csapata.

Naturadent
a természet erejével a fogak megmentéséért

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.