2013. 06. 12. - 09:11

Nyelvtérkép – mit tapasztalhatunk és mit tehetünk?

Nyelvtérkép – mit tapasztalhatunk és mit tehetünk?

Egy korábbi interjúnk  alkalmával már beszélgetünk Dr. Fülöp Papp Mártával, a NaturaDent biológiai és esztétikai fogászat vezetőjével, hogy milyen jelzéseket olvashatunk le nyelvünkről a szájüreggel és egész testünkkel kapcsolatban. Most sorra vesszük, hogy egyes jeleknél, mit tehetünk, hova fordulhatunk segítségért.

Beszéltünk a tünetekről, azzal a kérdéssel folytatnám a beszélgetésünk, hogy miképpen akadályozhatjuk meg ezeknek a betegségeknek, tüneteknek a továbbterjedését?

A vashiányos tünetek esetében (gyulladás, a sima és a halvány felszín) mindenképp el kell látogatni háziorvosunkhoz, aki beutal vérvételre, hogy meggyőződjön róla, valóban vashiány okozza-e a tüneteket, illetve kérhetjük homeopata tanácsát is.



A nyelv szárazságánál ki kell deríteni, mi okozza. Említettük, hogy okozhatja akár szájlégzés is, ekkor meg kell nézni, hogy miért preferálja a páciens a szájlégzést: esetleg allergia gyötri, és nem tud az orrán át levegőt venni, fogai állása miatt ajkai sosem érnek össze, ezért a száján át veszi a levegőt. A szájlégzés több szempontból is hátrány, ezért mindenképp javasolt ellátogatni fogszabályozó szakorvoshoz, hogy felmérje, hogyan lehet változtatni a fogak állásán, amennyiben ez a probléma egyik fő okozója. 

Milyen hátrányai lehetnek a szájlégzésnek?

Először is az, hogy a szánkon át való levegővételkor nem szűrjük meg a levegőt, és a levegő valamennyi baktériuma közvetlenül a szájüregbe, és légcsőbe kerülnek. Így kialakulhat ínygyulladás, hideg időben pedig torokgyulladás. Ezen kívül a szájszárazság is veszélyes, mert ilyenkor a nyál hiánya lassítja a száj Ph értékének semlegesre való visszaállását, és a szuvasodás felgyorsul, ami már közvetlenül roncsoló hatással van a fogainkra.

A nyál hiányát nem csak a nyálképződés csökkenése okozhatja, hanem akár egy eldugult nyálmirigy is.

Bármi is legyen a probléma forrása, a megoldáshoz és a szájlégzés hatásainak csökkentéséhez idő szükséges. Ezen időszakra úgynevezett műnyálat szoktunk javasolni a páciensnek, mely nem hangzik ugyan túl jól, de egyáltalán nem kellemetlen. Ez lehet tabletta, mely serkenti a nyálképződést, továbbá a tabletta mellett beszerezhető spray vagy gél formában is.



Mi a helyzet az eldugult nyálmiriggyel?

Ez duzzanattal, és fájdalommal is jár, mivel a nyál nem tud ürülni a szájüregbe, és gyűlik. Ha ilyet észlelünk, mindenképp fogorvoshoz kell fordulni. A dugulást egy kő okozza, mely hasonló a vesekőhöz, csak a nyálmirigyben termelődik. Ha kisebb kőről van szó, a nyál termelésének fokozásával (pl. citromevéssel) úgymond kimoshatjuk a követ a meginduló nyál erejével. Ha ez nem válik be, akkor a fogorvos, vagy szájsebész kimasszírozhatja, kinyomhatja a követ. Nagyobb kő esetén a fogorvos egy kisebb vágást ejt, és eltávolítja a követ. Nálunk egyébként a beavatkozást már az új, sokszor említett Biolase Waterlase iPlus lézerfogászati berendezéssel végezzük, így a vágás fájdalommentes, a felület azonnal fertőtleníthető, és a gyógyulás is sokkal gyorsabb mint a hagyományos szikés beavatkozásoknál. 

Sokkal komolyabb téma az általad említett daganat. Mi a teendő ez esetben?

Ha észreveszünk fehér foltot a nyelvünkön, vagy a szájüreg bármelyik részén, azonnal fogorvoshoz kell fordulni. A gyors felismerés, az elsődleges prevenció mindenki dolga. A fogorvos csak úgy veheti észre időben a tüneteket, ha a páciens rendszeresen jár féléves
kontrollra.

A páciensek szereti kerülni a fogorvost a kezelések befejeztével. Ez azonban helytelen döntés, ugyanis nem csak a szuvas és törött fogakkal, vagy az íny betegségeivel kell számolnunk, hanem sajnos a rosszindulatú daganatokkal is.

Az időben történő felismerés mindig több időt ad az orvosnak a kezelésre. Ugyanez a teendő a nyelv egyik oldalán felfedezett púppal is. Ez lehet ugyan csak egy fibroma, de minden esetben meg kell vizsgálni és ha lehetséges, akkor ki kell zárni a rák lehetőségét.
Korábban a lágyszöveti mintavétel szikével történt, manapság már nálunk a Naturadent Lézerfogászaton ezt is lézerrel végezzük, ami sokkal gyorsabb, gyorsabban gyógyul és sokkal sterilebb is, mint a korábbi, hagyományos megoldások.


Rengeteg volt az információ, és úgy gondolom, nem egyszerű felismerni minden tünetet, ha csak nem okoz fájdalmat.

Valóban nem könnyű, de ezért is vagyunk mi, fogorvosok. Pácienseinknek lehetőségük van konzultálni velünk, megnézetni minden apróságot, ami csak zavarja őket, és sosincs rossz kérdés.

Nem lehet minden ember szakértő, és sokszor a köztudatban is helytelen információkkal találkozunk, melyek néha megijesztenek minket. Nálunk lehetőség van tisztázni ezeket a kérdéseket, ha pedig kezelésre lenne szükség, azt minden esetben igyekszünk legjobb tudásunk szerint fájdalommentesen elvégezni.

Cikkünk korábbi részét itt olvashatják: Nyelvtérkép - mit mutat meg a nyelvünk?

Időközönként mindenképp érdemes felkeresni a fogorvost, hogy a legapróbb jelekre is időben lehessen reagálni. Erről még félelmeink miatt sem érdemes lemondanunk, hiszen a legújabb lézerfogászati technikákkal nagyon sok probléma már félelmek nélkül kezelhető. Várja Önt szeretettel a Naturadent biológiai és esztétikai lézerfogászat fogorvos csapata Budapesten a Váci utcában, a Fővám tértől pár lépésnyire.

Naturadent
a természet erejével a fogak megmentéséért

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.