2016. 11. 17. - 12:40

Szuvasodás és fluorid is elszínezheti a fogat

Szuvasodás és fluorid is elszínezheti a fogat

Fogaink nem mindig – sőt, az esetek többségében nem - hófehérek. Elszíneződésük átlagos probléma, amely mindenkinél előfordulhat. Érdemes azonban tudni, miért lesz szürke, sárga vagy éppen barnás árnyalatú a fog.

Kevés ember rendelkezik makulátlanul fehér fogakkal. Azok legtöbbször valamilyen árnyalatot vesznek fel, sárgásak, szürkések, barnásak lesznek. Soka állnak tanácstalanul a tükör előtt – nem értve, mi okozhatja az elszíneződést.

Pedig ez egy teljesen mindennapos dolog is lehet. 

Cikkünk előző részében az ételekben és italokban levő kromogén vegyületek, az idős kor, a genetikai tényezők hatásáról olvashattunk.

A fogak elszíneződése számok okból történhet

A fogak elszíneződése számok okból történhet

Most jöjjön a többi ok, ami elszínezheti a fogainkat.

- Tetraciklin (és egyéb, ehhez kapcsolódó antibiotikumok): az általa okozott foltok általában sárgás-barnás árnyalatot kölcsönöznek a fognak, de akár kékes-zöld elszíneződése is lehet, amely jelentkezhet elszigetelt területein, de leggyakrabban az összes fogat érinti. Jellemzően az utóbbi eset áll fenn.

- Fluorid (fluorózis): a fluorid miatti elszíneződés általában meszes fehér hatást kelt, esetleg barna pontok, foltok látszanak a fog felszínén. Többnyire itt is valamennyi fog érintett. Rosszabb esetben sárgás, barnás felszín alakulhat ki – de a legsúlyosabb a fog formája is megváltozhat, gödröcskéssé válhat.

- A fog belső változásai: a barnás vagy szürkés elszíneződést bizonyos esetekben gyökérkezelés is okozhatja. Akkor jelentkeznek, ha a fog belsejét, az idegeket érintő változás történt. Trauma ugyancsak kiválthatja, s ilyenkor többnyire csak az esemény által közvetlenül érintett fogon látszik elszíneződés.

- Fogszuvasodás: a szuvasodás korai szakaszában a fog zománcán fehér pöttyök, foltok jelentkezhetnek – az érintett terület veszít fényes ragyogásából, s ha közelebbről megvizsgáljuk, a felületi sérülés nyomai látszanak.

Ahogyan a szuvasodás folyamata előrehalad, az érintett fogfelület jellemzően barnásabbá válik, de feketésbe is fordulhat. Az elváltozás egyre észrevehetőbb lesz, kicsi, sötét folt formájában a fogban. Ez idővel növekszik, s pusztítja a fogat – ezért célszerű időben fogorvoshoz menni.

A fogak megjavítása sokszor elég ahhoz, hogy az elszíneződés enyhüljön

A fogak megjavítása sokszor elég ahhoz, hogy az elszíneződés enyhüljön

- Elromlott fogpótlások: a sikertelen vagy időközben elromlott fogpótlások, fogjavítások is eredményezhetnek elszíneződést. Jellemzően sárgás, barnás, szürkés vagy fekete árnyalatú lesz a fog. Sötét folt vagy vonal általában a hibás helyreállítás által érintett fog szélein mutatkozik meg. A szuvasodással együtt látványos lehet a hatás.

- Felületi festettség: a fog felszínén összegyűlhet a törmelék, amely fehéres, sárgás, világos- vagy sötétbarna, extrém esetekben fekete vagy akár zöld elszíneződést is produkálhat. A foltosodás többnyire jóval intenzívebb azokon a területeken, amelyeket nehezebb tisztán tartani – így például az íny vonala mellett.

A fogak elszíneződésének többségénél a kiváltó ok megszüntetése a legelső feladat. Fogorvosunk feltérképezi a helyzetet és tanácsot adhat abban, mi a teendő az adott fogárnyalat megszüntetése érdekében.

A legtöbb esetben a javítás, vagy egy bizonyos készítmény alkalmazásának felfüggesztése jelenthet megoldást.

Kapcsolódó cikk:

Miért színeződik el a fogunk?

7 dolog, ami csúnyán elszínezi a fogainkat

B.A.

 

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.