2013. 02. 26. - 11:49

Vitaminok, melyek fogainknak is fontosak - 2. rész

Vitaminok, melyek fogainknak is fontosak - 2. rész
Egy korábbi cikkünkben már elkezdtünk beszélgetni Dr. Fülöp Papp Mártával, a Naturadent biológiai és esztétikai fogászat vezető fogorvosával szervezetünk és fogaink egészségéről a vitaminok szempontjából. Ezen beszélgetésünk folytatjuk legújabb interjúnkban.
"Úgy döntöttem, boldog leszek, mert az nagyon egészséges!" (Voltaire)
 
Legutóbb ott hagytuk abba, hogy C-vitamin. Mely vitaminok számítanak még szépségfogászati szempontból?
 
Ha jól emlékszem már említettük az A, a B6 és végül a C vitaminokat. Van még 3 vitamin, ami különösen fontos.

K vitamin - a véralvadás egyik fontos szabályozó tényezője, így a fogápolás szempontjából fontos szerepe van a fogínyvérzés megelőzése és megszüntetése terén. Jótékony hatással van a máj méregtelenítő funkciójára, egyes kutatások szerint pedig a csontok felépítéséhez is szükséges.

A K-vitaminnak elengedhetetlen szerepe van a normális véralvadásban, hiánya vérzést okozhat akár a szájüregben is.

K vitamin

Megtalálható növényi olajokban, gyógynövényekben, spenótban, brokkoliban, káposztában és még az aszalt szilvában is és ezekből készült természetes italokban is.

D vitamin -  kiemelten fontos vitamin a fogápolás és fogvédelem területén. Segíti a kalcium felszívódását és beépülését a fogba, ezáltal védi a fogzománc egészségét is.  Ha hiányunk van, az a fogzománcon okozhat tüneteket. Ha magának a zománcnak a fejlődése ideje alatt nem kap elég D vitamint, akkor fehér foltok jelenhetnek meg a fogakon, legjellemzőbben a nagyőrlőkön, a metszőfogakon és a szemfogakon.

Olyan mennyiséget, melyre a szervezetünknek szüksége lenne, nagyon nehéz természetes úton pótolni, de pezsgőtablettával és minél több napfénnyel jó eredményeket érhetünk el.
Szóval, ha lehetséges, még ezeken a téli napokon is, tartozódjunk a napos órákban a napon, sétáljunk, napozzunk, ez jót tesz a vérkeringésünknek és egyáltalán a közérzetünknek.

d vitamin

Ha szeretnénk táplálkozással is rásegíteni a D vitamin készletünkre, akkor együnk vajat, tojássárgáját, gombát, tofut és dúsított tejkészítményeket.

B12 vitamin - nemcsak a szájüreg szöveteinek gyulladását akadályozza meg a B12-vitamin, de kiemelten fontos a babáknak is, főként a szoptatás időszakában. Ha csak alapvetően nézzük, akkor a B12 hiánya vészes vérszegénységet okoz, a bőr sápadt és vékony, fáradtság, gyengeség jelentkezik. A szájüregi területen a nyelv élénkvörös és sima, akár fájdalmas is lehet, miközben a nyálelválasztás is csökken. A B12-vitamin segítségünkre van a vírusbetegségek, például a herpesz kezelésében is.

Például nézzük meg egy kicsit a kisbabákat:

A terhesség második felében a magzat nagy mennyiségű B12-t használ el a kismama vitamin készletéből, a későbbiekben pedig az anyatejből jut hozzá. Ha a magzat nem tárol elegendő mennyiséget, és az anyatejben is túl kevés van, akkor a vér B12-vitamin-szintje nagyon visszaeshet. A kismamának pótolnia kell a babának juttatott mennyiséget.

A B12-hiányos gyermek lehet beteges, válhat egykedvűvé, letargikussá, vérszegénnyé, és visszamaradhat a fejlődésben is.

Pótolni úgy tudjuk, ha gyakran és változatosan fogyasztunk tojást, sajtot, joghurtot, sörélesztő pelyhet.

B12-vitami

Ha általánosan tanácsot kellene adnia táplálkozásunk kapcsán, mit mondana az olvasóknak?

Úgy gondolom, a legfontosabb, hogy változatosan étkezzünk, minél több friss zöldséget, gyümölcsöt és természetes, feldolgozás mentes élelmiszert fogyasszunk, mozogjunk mellette sokat és igyunk is elegendő mennyiségű folyadékot, vizet is.

Fontos továbbá, hogy halljuk meg, vegyük figyelembe mire van a szervezetünknek, fogainknak szüksége. Például ne csak orvosi javaslatra, tiltásként értelmezve ne együnk alvás előtt cukrosat, hanem gondoljunk önmagunkra is. Ha lehetséges, ne terheljük feleslegesen se a szervezetünk és ne próbáljuk meg megoldhatatlan helyzet elé állítani fogaink természetes védelmi rendszerét. Segítsünk szerveink munkáját, hiszen önmagunknak segítünk. Ezt gyakran hajlamosak vagyunk elfelejteni.

Meg kell említenem továbbá, hogy nem csak ételekkel árthatunk fogainknak, hanem szokásainkkal is. Sokan nem is tudják, mennyire ártanak nap-nap után az egészségüknek.

A fogágybetegség erre a legjobb példa. Népbetegség és a betegek több mint 50% nem tudja, hogy beteg. Pedig megelőzhető lenne, kezelhető lenne és nem kellene sokaknak elveszítenie a még épp fogukat. Hozzáteszem, hogy egyáltalán nem ritka, hogy ásatások során 10-20.000 éves ép fogak, fogsorok kerülnek elő. Ha a mai kor emberéről 20.000 év múlva ásatásokon mondani kellene valamit a jövő régészeinek, nagyon kis esélyét látom, hogy az ép fogazatú, egészségesen élő és táplálkozó minősítést megkapnánk. Sajnos.

Fogorvos kollégáinkkal sok területre specilaizálódtak, többet között a fogágybetegség megszüntetésére is, így kifejezetten nagy tárházunk van a fogágybetegségre, annak tüneteire, megelőzésére, kezelhetőségére, tippekre és tanácsokra koncentrálva.
 
Dr. Fülöp Papp Márta és fogorvos csapata vár mindenkit szeretettel a Naturadent rendelőjében Budapesten, a Fővám téren.

Naturadent
a természet erejével a fogak megmentéséért


Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.