2022. 03. 03. - 11:00

6G - Megvolt a világ első örvénylő elektromágneses hullámkísérlete

6G - Megvolt a világ első örvénylő elektromágneses hullámkísérlete

Mindössze 1 másodperc alatt képes volt 1 terabájt adat elküldésére a 6G Kínában - a világ első örvénylő elektromágneses hullámkísérlete során.

A becslések szerint a 6G csupán 2030-ban kerülhet kereskedelmi forgalomba – a hálózat első valós felhasználási esetei 2026 és 2028 között fordulhatnak elő.
 
Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne történnének jelentős előrelépések.
 
A kínai, pekingi Tsinghua Egyetemen a napokban sikeresen zárult a világ első, W-sávos örvénylő elektromágneses hullám orbitális szög momentum (OAM) 1 Tbps sebességrelé átviteli bemutató- és ellenőrzési kísérlete, amely kulcsfontosságú műszaki alapokat fektet le az OAM technológiához, ezzel együtt a jövőbeli mobilkommunikációs alkalmazásokhoz. Olvasd el: Megvalósítják az adatátvitelt 6G-technológiával a kínaiak?
 
6G - Megvolt a világ első örvénylő elektromágneses hullámkísérlete
6G - Megvolt a világ első örvénylő elektromágneses hullámkísérlete
 
A milliméteres örvényhullámok használatával, egy rendkívül magas frekvenciájú rádióhullámforma segítségével a kutatók 1 másodperc alatt továbbítottak 1 terabájtnyi adatot 1 kilométeren át.
 
De nem ez az egyetlen siker mostanság: a februárban a pekingi téli olimpia helyszínén telepített kísérleti vezeték nélküli kommunikációs vonal több mint 10 ezer élő, nagyfelbontású video streamet képes támogatni egyszerre – tudatta a csapat, melyet Zhang Chao professzor vezet, a Tsinghua Egyetem Repüléstechnikai Tanszékének vezetője. Olvasd el: 6G - Komoly eredmény egy kínai laborban
 
Az előnyök meglehetősen sokrétűek: a késleltetés 0,1 ms-ra csökken (5G esetén ez 1 ms), a letöltési és feltöltési sebesség pedig megsokszorozódik, hogy elérje az 1000 Gbps csúcsot. 
 
Ugyanakkor, van ezekkel a hullámokkal egy probléma: méretük a távolsággal nő és a jel gyengébb lesz, ami megnehezíti a nagy sebességű adatátvitelt nagy távolságokon.
 
A kínai kutatók azonban kifejlesztettek egy megoldást: olyan adót, amely kisebb örvényt tud létrehozni, így a hullámok háromféleképpen foroghatnak és több információt tárolhatnak. Olyan vevőt is használtak, amely tudja fogadni ezeket az adatokat és képes az azonnali dekódolásra.
 
 
L.A.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.