2022. 02. 07. - 10:30

Finn projekt indul az 5G-ről a 6G-re való átállás felgyorsítására

Finn projekt indul az 5G-ről a 6G-re való átállás felgyorsítására

Nagyszabású projektet hoz létre Finnország az 5G-ről 6G-re történő átállás felgyorsításáért. Célja erősíteni az ország versenyképességét a rádiótechnológiák terén.

Finn projekt indul az 5G-ről a 6G-re való átállás felpörgetésére.
 
A kilenc vállalatból és három kutatóintézetből álló konzorcium célja erősíteni Finnország versenyképességét a rádiótechnológiák terén - az 5G-ről a 6G kommunikációs technológiára való átállás felgyorsításával.
 
Az RF Sampo elnevezésű projekt a Business Finland finanszírozását használja majd fel az áttörést jelentő rádiófrekvenciás és antennakommunikációs technológiák fejlesztésére.
 
Ennek keretében a Nokia, a Flex, a Bittium, az Optenni, a Keysight Technologies, a SAAB, a Senfit, az Okmetic, az ExcellAnt, az Oului Egyetem, az Aalto Egyetem és a VTT vesz igénybe 14 millió eurós finanszírozást az 5G ökoszisztéma ciklus növekedésének biztosítására.
 
A projekt az Optimalizált Antennatechnológia témakörében fut majd, a Veturi program részeként - a finn Foglalkoztatási és Gazdasági Minisztérium kezdeményezte kutatási és innovációs projektben, melynek célja, hogy támogassa az innovatív megoldások, például az 5G elterjedését az egész világon a digitalizáció és az üzleti folyamatok fokozása érdekében -  több ágazatban, mint amilyen az energia, a bányászat és az ipar. Olvasd el: Együttműködik a 6G-szabvány kifejlesztésében Finnország és Japán
 
Finn projekt indul az 5G-ről a 6G-re való átállás felgyorsítására
Finn projekt indul az 5G-ről a 6G-re való átállás felgyorsítására
 
Az RF Sampo az 5G infrastruktúra és eszközök fejlesztésére összepontosít, valamint arra, miként optimalizálhatók a rádiótechnológiák a vezeték nélküli vállalkozások frekvenciaspektrumhoz való hozzáférésének javítása érdekében.
 
A közlemény kitér arra: a frekvenciaspektrumhoz hozzáférésnek erőforrás- és energiafelhasználás szempontjából hatékonynak kell lennie ahhoz, hogy a hálózati technológiák kereskedelmileg versenyképesek és gyorsan elfogadhatóak legyenek a piacon.
 
A kommunikációs technológiák optimalizálására szükség van, mert növekszik a biztonságos, gyors és rugalmas IoT-hálózatok iránti kereslet, a vezeték nélküli eszközök gyors elterjedésének és az ún. diszruptív (bomlasztó, amelyek zavart okozhatnak) technológiákhoz kapcsolódó, gyors innovációknak köszönhetően.
 
A közlemény szerint a bomlasztó technológiák gyors fejlődése eredményezte az új mesterséges intelligencia és gépi tanulás alapú frekvenciasávok azonosítását, így például az mmWave és a Tera-Hz frekvenciákét. Olvasd el: Billió dolláros lehetőség a 6G a mobilipar számára
 
Az RF Sampo projekt javítaná a jövőbeni rádióplatform-tervezést, egy modellezési koncepció bevezetésével, amely támogatja a komplex vezeték nélküli megoldások tervezését, valamint új RF megoldásokat vizsgálna az 5G és 6G számára, beleértve az antennastruktúrákat, integrált áramköröket, rádiófrekvenciás architektúrákat és az algoritmusokat.
 
„Finnországnak komoly hagyományai vannak a rádiós technológiák terén, melyek a vezeték nélküli rendszerek magját képezik. Az RF Sampo célja Finnország versenyképességének erősítése a rádiótechnológiák terén, miközben az ipari 5G-n túl a 6G felé halad” – mondta Saila Tammelin, a Nokia projekt ipari vezetője.
 
Hozzátette: az RF Sampo a rádiós alrendszerek, komponensek és algoritmusok fejlesztését foglalja magába. Foglalkozik emellett az innovációk gyorsabb használatba vételét lehetővé tevő munkamódszerek fejlesztésével, például hatékonyabb szimulációs és modellezési módszerekkel.
 
Az egyre összetettebb vezeték nélküli rendszerek kihívásainak megoldása szoros kutatás-fejlesztési együttműködést tesz szükségessé a vállalatok és a kutatószervezetek között – a finnországi tudásbázis és innovációs kapacitás bővítése és megújítása érdekében.
 
„Ez a projekt a terület legrelevánsabb alapvető technológiáira összpontosít, mélyre áshat a jövőbeli kommunikáció és érzékelés, valamint a magas szintű szintézis számos lényeges részletében, a technológiáktól a termékekig és a jövőbeni alkalmazásokig. A rendszerarchitektúra modellezése és a mögöttes, kulcsfontosságú technológiák feltétlenül szükségesek a magas minőség fenntartásához, valamint a vezeték nélküli iparág növekedésének és kutatásának lehetővé tételéhez Finnország alapvető ipari szegmensében. Örülök, hogy a létfontosságú ökoszisztéma együttműködik a kulcsszereplőkkel, az akadémiától az iparig” – jegyezte meg Aarno Pärssinen, a projekt koordinátora, egyben az Oului Egyetem professzora.
 
 
L.A.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.