2011. 02. 22. - 20:48

A baba altatása - mire figyeljünk?

A baba altatása - mire figyeljünk?
Minden kisgyermek más és más, ezért szerintem nem szabad kötelező alvásidőről beszélni. Egy egészséges gyerek annyit alszik, amennyire szüksége van. Még az újszülöttek is pontosan tudják, miből mennyire van szükségük, így aztán teljesen felesleges őket belekényszeríteni egy olyan helyzetbe, amiben nem érzik jól magukat.
alvásMinden kisgyermek más és más, ezért szerintem nem szabad kötelező alvásidőről beszélni. Egy egészséges gyerek annyit alszik, amennyire szüksége van. Még az újszülöttek is pontosan tudják, miből mennyire van szükségük, így aztán teljesen felesleges őket belekényszeríteni egy olyan helyzetbe, amiben nem érzik jól magukat. Nem is a mennyiség a fontos, hanem a nyugodt és folyamatos alvás.
Az elégedett újszülött, ha kellőképpen álmos és nincs semmi baja (nem fáj a pocija, nincs teli a pelus, nincs hidegfront, nem üvölt a tévé, nem megy a mosógép stb.) magától is elalszik. Letesszük a kiságyába, takaró, hátsimi és kész. Ezt próbáljuk meg először lefektetési praktika gyanánt. Ha nem válik be, akkor jöhetnek a trükkök:
•    adhatunk neki cumit,
•    altathatjuk cicin,
•    sétálgathatunk vele a lakásban,
•    betehetjük a babakocsiba vagy a hordozókendőbe egy séta erejéig,
•    melléfekhetünk,
•    ringathatjuk a bölcsőben.A baba altatása - mire figyeljünk?
Amíg pici a baba, ezek a trükkök beválhatnak, de biztos, hogy 1 éves korában is így szeretnénk minden egyes alkalommal elaltatni? Ha nagyon nem megy az altatás, vagy nem tudjuk megszünteti az okokat (pl. beteg a baba), akkor egy-egy esetben lehet trükköket bevetni, de nem szabad rendszert csinálni belőle, mert fél éves kor után egyszerűen már nagyon nehéz leszoktatni a babát róla és csak későn, másfél-2 éves korban vagy még később növi ki ezeket a szokásokat.
Vezessünk be elalvási szokásokat! A napközbeni alvásokhoz éppen olyan rituálékat társítsunk, mint az estihez. Olvassunk mesét, takarjuk be, fektessük le közösen a kabalaállatkát.

Akkor fektessük le, amikor már fáradt! Az álmosságnak jelei vannak: a kicsi dörzsölgeti a szemét, a fülét, laposakat pislog. Ilyenkor érdemes kicsit lassítani, már ne kergetőzzünk vele és ne csiklandozzuk, hanem kicsit szeretgessük meg és vigyük lefeküdni.

Napirend Legyen ritmusa a napoknak, így a kicsi pontosan tudja, mikor kell aludni és mikor van a játékidő. A nap egyes részei mindig ugyanolyan sorrendben következzenek, így a házimunkára is marad idő, és a baba is pontosan tudja, mikor kell elaludnia.



Memo

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.