2010. 01. 01. - 15:07

4 legjobb gyógynövény - 2. rész

4 legjobb gyógynövény - 2. rész
A befejező részben, a palástfű, és a csalán hatásairól, alkalmazásairól olvashatnak.
Palástfű (Alchemilla vulgaris) - A menstruációs vérzések csillapítására
A fiataloknál és a középkorúaknál is problémát jelenthet a havi ciklus ingadozása. Az előbbieknél a pubertáskor, az utóbbiaknál a változókor beköszönte felelős a kellemetlen tünetekért: mindkét esetben megváltozik a szervezet hormonháztartása.
Mire jó még? Alkalmazzák cserzőanyag tartalma miatt gyomor- és bélhurut esetén is. Jó vérzéscsillapító, gyulladáscsökkentő és összehúzó hatású gyógynövény. Gyakori fogyasztása tisztítja a bőrt. Továbbá alkalmas még nehezen gyógyuló sebek kezelésére, illetve vízhajtásra.
Alkalmazása: Teaként: 3 dl forró vízzel forrázzuk le 2 teáskanálnyi szárított és összeaprított palástfű hajtását, majd 8-10 perc elteltével szűrjük le.
Fürdővízként: 0,5 liter vízben forraljunk fel 4 evőkanálnyi palástfű levelet, majd szűrjük le, és a főzetet adjuk a fürdővízhez. Fehérfolyás, menstruációs fájdalmak, változókori panaszok esetén ajánlható.
Érdemes tudni: Naponta 2 csészénél több palástfű-teát ne fogyasszunk, mert károsíthatja a májat!
palástfű, gyulladáscsökkentő, hormonváltozások

Csalán (Urtica dioica) – természetes vízhajtó
Számos oka lehet annak, ha a folyadék felgyülemlik a kötőszövetekben. Felelős lehet érte a nem megfelelő táplálkozás, vagy az egész napos állás. Ugyanakkor egy adott élelmiszer is kiválthatja, vagy akár betegségek következménye is lehet. A csalánkészítmények enyhítik a tüneteket! A növény leveleiben lévő hatóanyag szabályozza az anyagcserét és a veseműködést, így természetes vízhajtóként hat.
Mire jó még? A fejbőr vérellátása, és a korpás haj megszüntetésére főzhetünk a gyökeréből teakivonatot, s ezzel lemoshatjuk hajunkat. Az ízületi, izomfájdalmak, izomgörcsök enyhítésében, használnak, hogyha bedörzsöljük, vagy becsapkodjuk a csalánnal a bőrünket. Nem lehet kellemes, de nagyanyáink nagy előszeretettel alkalmazták. A csalán sok vasat is tartalmaz, ezért elősegíti a vérképződést. Tavasszal sokan alkalmazzák a csalánteát vértisztító kúrák részeként, mivel jól átmossa a veséket, és kimossa a vesehomokot és a veseköveket, de ezek megelőzésére is jó. Borogatás gyanánt használva enyhíti az ekcémát és tisztítja a mitesszeres bőrt. Gyógyítja a bőrviszketést és a kiütéseket, segíti a szénanátha gyógyítását, és megállítja a seb- és orrvérzést is.
Alkalmazása: Néhány hétig igyon meg naponta 1-2 csésze csalánteát.
Érdemes tudni: Elégtelen szív- és veseműködés miatt kialakult ödémák esetén használata nem javasolt.
csalán, szénanátha, vértisztító, orrvérzés csillapító


Bogi

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.