A sokk és formái

Számos formája ismeretes, mely halálhoz vezet. Ilyen például a hypovolémiás sokk, mely vérzés, hányás illetve folyadékvesztés következményében alakul ki, sérülések illetve csökkent folyadékbevitel esetén. Szintén halálos kimenetelű lehet a kardiogén sokk, ez a károsodott szívfunkciók következtében alakul ki.
A baktériumok által termelt toxinok is okozhatnak sokkot
Gyakori formája a sokknak a szeptikus-toxikus sokk, ezt baktérium okozza, illetve a baktériumból felszabaduló toxin. Sokat hallani az anafilaxiás sokkról is, ez az I. típusu immunreakció következtében alakul ki. Szintén veszélyes, a cukorbetegeknél esetenként fellépő endokrin sokk, akár a túl alacsony, akár a túl magas vércukorszint következtében.
A cukorbetegek is ki vannak téve a sokk lehetőségének
Ezek az okok sok esetben a vérnyomás leeséséhez vezetnek, és a szervezet hiába emeli a vérátáramlás szintjét, a vérnyomás tovább csökken. Ha nem lépnek közbe, és a vérnyomás csökkenését semmi sem állítja meg, akkor a beteg életét vesztheti. A sokknak több stádiuma ismert, az egyik ilyen a non-progresszív, ilyenkor a folyamat még károsodás nélkül visszafordítható, mert a szervek el vannak látva vérrel. Progresszív stádium esetén már szöveti károsodás figyelhető meg, csak maradandó károsodásokkal fordítható vissza. A harmadik stádium az irreverzibilis stádium, ez sajnos már nem fordítható vissza, a halál gyorsan bekövetkezik, a legtöbb esetben a szeptikus sokkot elszenvedők jutnak ebbe a stádiumba.
-TKL-
További hírek: MCOnet Egészség Online