2020. 02. 24. - 10:40
Kilók: a nagy reggeli-kis vacsora még mindig nyerő

Bár sokak számára nem számít újdonságnak, egy új tanulmány ismét rámutatott, hogy egy nagyobb reggelivel és kisebb vacsorával valóban megelőzhetjük az elhízást és a magas vércukrot.
Aki szeretne veszíteni kilóiból, jól teszi, ha megfogadja a fenti tanácsot. A The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism szaklapban megjelentetett új tanulmány szerint a kutatók ismét rámutattak: a nagyobb mennyiségű reggeli és kisebb vacsora a nyerő páros.
A németországi Lübeck egyetemének szakemberei mindezt azzal magyarázzák, hogy a szervezet reggel nagyobb teljesítménnyel dolgozza fel az ételt. Testünk energiát fejt ki, amikor az ételt emészti, pontosabban az emésztéssel a tápanyagok felszívódására, emésztésére, szállítására és tárolására koncentrál.
A folyamatot diéta-indukált termogenezisnek (DIT) nevezik, s azt jelzi, mennyire működik az anyagcserénk, mely az étkezési időtől függően eltérő lehet.

Este kevesebbet, reggel többet érdemes enni az egészségért
„Eredményeink szerint a reggelire fogyasztott ételek, függetlenül a bennük lévő kalória mennyiségétől, kétszer annyira magas, étrend-indukált hőtermelődést eredményeznek, mint ugyanaz az étkezés, amely vacsoraidőben történik” – mondta el Juliane Richter a német egyetemről.
Hozzátette: a megállapítás mindenki számára jelentős, mivel aláhúzza az elegendő mennyiségű reggeli fogyasztását.
Az eredmények érdekében a kutatók háromnapos laboratóriumi vizsgálatot végeztek 16 férfival, akik alacsony kalóriatartalmú reggelit és magas kalóriatartalmú vacsorát fogyasztottak, majd ezt fordítva is megtették a második fordulóban.
Kiderült, hogy az azonos kalóriafogyasztás reggelenként 2,5-szer magasabb DIT-hez vezet, mint este a magas- és alacsony kalóriatartalmú étkezést követően.
A tanulmány szerint az étkezés által kiváltott vércukorszint és inzulinkoncentráció a reggeli után kisebb, összevetve azt a vacsorával – mutatott rá a tanulmány.
Az eredmények azt is felfedték, hogy az alacsony kalóriás reggeli növelte az étvágyat, különösen az édességek iránti vágyat.
Richer megjegyezte: azt javasolják, hogy sem az egészséges, sem az elhízott emberek ne hagyják ki a reggelit, sőt egyenek nagyobb mennyiségűt, vacsorára pedig keveset – ezzel csökkentik a testsúlyt és megelőzik a metabolikus betegségeket.
László Adrienn