2022. 09. 22. - 09:45
A csontátültetés megoldhatja az öregedő állkapocs hibáit
Közelebb jutottak a tudósok a nagy állkapocscsont-rendellenességek kezelésében felmerülő problémák megoldásához - különösen az idős embereknél.
Megoldás születhet a nagy állkapocscsont rendellenességeinek kezelésében. A tudósok egy lépéssel közelebb kerültek a jelenleg felmerülő gondok megoldásához, különösen az időseknél.
A japán Tohoku Egyetem kutatói készítettek egy „állványt”, amely az egereknél támogatja az új csontok növekedését a nagy állkapocsnál jelenlevő hibák esetében. Az eredményekről a PNAS Nexus folyóirat számolt be.
Az életkor előrehaladtával az embereknél jellemzővé válhat a csontszövet elvesztése az állkapcsukban, ami megnehezíti az evést.
Ennek kezelésére számos módszer létezik, ám mindegyiknek megvan a maga korlátja, különösen akkor, ha a hiba nagy és nincs teljesen körülvéve csonttal. A tudósok azon dolgoznak, hogy módot találjanak rá, miként ültessék át a csontsejteket hordozó állványokat ezekbe a rendellenességekbe, hogy serkentsék vele az új csont növekedését.
A csontátültetés megoldhatja az öregedő állkapocs hibáit
Masahiro Saito a Tohoku Egyetemen a fogászati konzerválás professzora. Csapatával olyan regeneratív terápiákat fejleszt a fogászat számára, amelyek szélesebb körű ortopédiai és orvosi területeken is alkalmazhatók. A csapat egy tejsavból és zselatinból készült állványt készített, amely ígéretesnek tűnik a nagy csonthibák kezelésében.
Pamutszerű állványukat egy, elektrofonás nevű technikával készítik – ennek lényege, hogy nagy feszültséget kapcsolnak egy polimer oldatra, hogy elektromos mező segítségével megnyújtsák a rostjait. A csapat felfedezte: az állványuk elég erős ahhoz, hogy megtartsa a csontsejteket és növekedésnek induljanak, beleértve az emberi állcsontokból vett éretlen oszteoblasztokat.
Amikor azonban az emberi sejteket hordozó állványokat a sertés állkapcsának nagy hibáiba ültették át, nem sikerült új csontot képezniük. A kutatók úgy véik, a sertések immunrendszere „fellázadt” az emberi sejtekkel szemben.
Végül, ehelyett a csapat ugyanazt a technikát próbálta ki, mint korábban, egerekből származó csontsejteket használt, majd a sejthordozó állványokat az egér állkapcsának defektusaiba ültette be. Ez sikeres eredményt hozott: 8 héten belül erős csont alakult ki a nagy hibákon belül.
A csont elég robusztus volt ahhoz, hogy ellenálljon a fogászati implantátumok behelyezésének. Ez ígéretes megoldást jelent a csont alapként történő felhasználására fogsorokhoz és fogimplantátumokhoz.
Természetesen még szükség van további kutatásokra. A csapat a technikát sertéscsontsejtek segítségével szeretné tesztelni nagy sertés állkapocs-defektusokon.
Ha sikerrel járnak, felhasználhatják az emberi csontsejteket a Tohoku Egyetemi Kórházban végzett humán klinikai vizsgálatokban.
„Úgy tervezzük, hogy 2026-ra lezárjuk a gyártási és forgalomba hozatali engedély iránti kérelmet, hogy megoldásunkat regeneratív gyógyszerként értékesítsük” – mondta el Masahiro Saito.
L.A.