2021. 01. 12. - 10:35
Fogak - Így alakítsunk ki egészséges szokásokat 2021-ben

Sokan fogadják meg: egészségesebbek lesznek és jobban néznek majd ki a következő esztendőben. Nos, ezt elkezdhetjük megfelelő fogászati higiéniával is!
Nagyon helyes gondolat megfogadni, hogy következő évtől egészségesebbek leszünk. Természetesen erősíthetünk naponta az edzőteremben vagy futhatunk is a környéken, de más módjai is vannak annak, hogy egészségesebbek, sőt szebbek legyünk.
A rendszeres fogmosás és fogselymezés nemcsak mások figyelmét felkeltő mosolyt eredményez – kutatások szerint általános egészségünket is óvja.
Egyre több kutatás világít rá arra, amit a fogorvosok már évtizedek óta jól tudnak: a száj és a fogak egészsége közvetlen hatással van az egész testre.

A rendszeres fogápolással rengeteget tehetünk általános egészségünkért is
Hogyan? A száj felelős első körben az emésztési folyamatért, ugyanakkor potenciális bejutási lehetőség a kártékony baktériumok számára.
Alapvetően, minden szájban található baktérium képes bejutni a véráramba, átjutni a testen és károsítani a belső szerveket. A kutatók szerint ez az oka annak – s ezt több tanulmány is alátámasztja -, hogy a különféle száj- és fogászati állapotokkal (például ínybetegséggel) élők körében magasabb a szívbetegség, a diabétesz, sőt az Alzheimer-kór kialakulásának esélye is.
A mindennapos, megfelelő szájhigiénia nemcsak eltávolítja a lepedéket és az ételmaradékokat, amelyek szuvasodáshoz vezethetnek. Csökkenti a veszélyes szájbaktériumok mennyiségét is, amelyek bejuthatnak a szervezetbe.
A hatékony eljárás pedig cseppet sem bonyolult. Mindenkinek csak az alábbi szabályokat kell betartania.
-Mossunk fogat 2 percig reggel és este.
-Fogselymezzünk, mielőtt aludni térünk.
-Öblítsük ki a szánkat alkoholmentes szájöblítővel.
Fontos az is, hogy fogorvosunkat legalább évente két alkalommal keressük fel és ellenőriztessük le, minden rendben van-e, valamint végeztessük el a tisztítást-fogkőleszedést.
Így a problémákat előbb kezeli a fogorvos, mint hogy azok valós gondot okoznának és általános egészségünket is megvédjük.
Tippek a szájhigiéniához
Ha nem tudjuk, mikor jár le a 2 perc, állítsunk be időzítőt és így mossunk fogat. Ha nem fogselymezünk rendszeresen, először csak heti pár alkalommal tegyük és fokozatosan álljunk át a mindennapos rutinra.
Érdemes tudni: ahogyan a sportolás hatása is megmutatkozik 2-3 hónap alatt, ez a megfelelő szájhigiéniára is igaz!
László Adrienn