2019. 06. 13. - 10:45

Fogászati tömések: mit tud a bioaktív üveg?

Fogászati tömések: mit tud a bioaktív üveg?

Életmódunk hatása a fogainkra napjainkban már igen jól dokumentált. Számos fogkrém létezik, mely igyekszik ezen hatásokat enyhíteni. Újszerű technológia került azonban bevezetésre a bioaktív üveggel.

Az emberek választott életmódja jelentős mértékben kihat a fogaikra. A gyakori dohányzás, kávézás foltokat okoz, a cukros ételek a baktériumok felhalmozódását okozzák, rossz leheletet és szuvas fogakat okoznak, a savas élelmiszerek pedig gyengítik a fogzománcot.
 
A visszahúzódó íny és a meggyengült zománc miatt a fogak érzékeny idegvégződései fokozottan ki lehetnek téve a külső hatásoknak – ezzel pedig fokozott fájdalom jár együtt, különösen hidegre és melegre.
 
A bioaktív üveg nagy segítséget jelenthet a fogak tartósságának megőrzésében
A bioaktív üveg nagy segítséget jelenthet a fogak tartósságának megőrzésében
 
A leggyakrabban ajánlott módszer a fogak védelmére a gyakori fogmosás. Manapság számos fogkrémet találunk, amelyek enyhíteni hivatottak a különféle problémákat: van dohányosoknak való fogkrém, fehérítő termék, érzékeny fogakra, íny egészségét szem előtt tartó fogkrém. Ezek segítenek visszaállítani a fehérséget, antibakteriálisak, ellenőrzés alatt tartják a fogkő kialakulását, megelőzik az ínybetegséget, erősítik a fogakat.
 
Egy új technológia ugyanakkor nemrég mutatkozott be a piacon: a bioaktív üveg, melyről korábban már kimutatták, hogy lassítja a fogszuvasodást és a fogérzékenységet a zománcjavítás felgyorsításával.
 
Bioaktív üveg a fogászatban
 
A bioaktív üveg egy olyan típusú zúzott üveg, amely képes kemény és lágy szövetekhez is kötődni.
 
Biokompatibilis és antimikrobiális aktivitást mutat. Különböző méretben és különféle készítményekből áll rendelkezésre, specifikus készítményekből, melyeket az egyedi igényekhez lehet igazítani.
 
A bioaktív üveget különböző biomedicinális alkalmazásokban már sikerrel használták, a fogászatban szintén vizsgálják felhasználási lehetőségeit. Kimutatták róla, hogy növeli a kompozit tömések tartósságát és gyorsítja a gyógyulást periodontális hibák javítása után.
 
A bioaktív üveg kompozit fogászati ​​tömőanyaghoz történő hozzáadása csökkentette a másodlagos fogszuvasodás előfordulási gyakoriságát, azután, hogy a fogat egyszer már helyrehozták – s a tömés mechanikai tulajdonságai is javultak, sőt, ösztönözte a remineralizációt.
 
A bioaktív üveg képessége a dentin ásványi képződésének javítására - fogpótlásba helyezve -, felvetette annak lehetőségét, hogy az anyag javítsa a zománc károsodását, mielőtt a fog a szuvasodás felé haladna.
 
A cikket a fogkrémmel folytatjuk.
 
László Adrienn
 

 

 

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.