2023. 11. 24. - 09:35

Forradalmi fogimplantációs technológia érkezik

Forradalmi fogimplantációs technológia érkezik

A kutatók teljesen új, forradalmi változást jelentő fogászati implantációs technológiát fejlesztettek ki, melyet más területeken is alkalmazni lehet.

Egy évtizedes kutatást követően fejleszett ki élvonalbeli technológiát a Los Angeles-i Kaliforniai Egyetem (UCLA) Fogászati Iskola csapata.
 
Új korszak a fogászati implantológia terén
 
A csoport Takahiro Ogawa doktor vezetésével olyan fogászati implantációs megoldást dolgozott ki, amely közel tökéletes csontosodási integrációt, gyorsabb gyógyulási időt biztosít, csökkentve egyben a lehetséges szövődményeket.
 
A közelmúltban jelent meg a piacon egy eszköz, amely 1 perc ultraibolya (UV) fénnyel kezeli a titán implantátumokat – amelyet közvetlenül a az implantátum beültetése előtt végeznek el –, de a fogászaton túl más alkalmazásokra is lehetőséget kínál.
 
„Új korszakba léptünk a fogászati implantológia terén - mondta dr. Ogawa. - Ez az UV-technológia nemcsak a fogimplantátumok hatékonyságát, hanem a páciensek életminőségét is javítja. A lehetőségek korlátlanok. Hihetetlenül izgatott vagyok a szájüregi és általános egészségi állapotra gyakorolt lehetséges hatások miatt.”
 
Forradalmi fogimplantációs technológia érkezik
Forradalmi fogimplantációs technológia érkezik
 
Dr. Ogawa és munkatársai a Weintraub Center for Reconstructive Biotechnology csapatával olyan kulcsfontosságú akadályt azonosítottak a fogászati implantátum-tudomány fejlődése terén, amely eddig három évtizede stagnált.
 
Az implantátum felületén természetesen lerakódott szénhidrogénréteg - az úgynevezett titánium membrán -, akadályozza az integrációs folyamatot. Ez jelentős műtét utáni szövődményekkel is összefügg - a periimplantitis (az implantátum körüli fogínybetegség) a páciensek 35–40 százalékánál kialakul.
 
A kutatócsapat erre reagálva fejlesztett ki egy módszert e szénhidrogének UV-fénnyel történő eltávolítására, ami a korai kísérletekben 48 órát vett igénybe. A szakemberek fokozatosan 12 percre csökkentették az UV-kezelési időt - az eljárás fogorvosi szék melletti végrehajtása közvetlenül az implantációs műtét előtt azonban csak a 2022 végén elért, egyperces szénhidrogén-eltávolító áttöréssel vált megvalósíthatóvá.
 
Az új technológia kevesebb szövődményt tesz lehetővé
 
A folyamatról a Journal of Functional Biomaterials folyóiratban számoltak be a kutatók.
 
Az új technológia hatása mélyreható. Az UV-kezelt implantátumok közel 100 százazékos csontintegrációt mutatnak, megduplázva rögzítési képességüket és 60 százalékkal mérsékelve a baktériumok érzékenységét a kezeletlen kontroll implantátumokhoz képest.
 
Ez gyorsabb gyógyulást, kisebb szövődmény-kockázatot jelent, valamint azt, hogy a betegpopuláció nagyobb része lehet alkalmas a fogimplantátum beültetésére – beleértve az idősödő betegeket, a dohányosokat, valamint a cukorbetegségben és csontritkulásban szenvedőket.
 
Dr. Ogawa a közelmúltban a Cells folyóiratban jelentetett meg egy cikket, melyben bemutatja, hogy az egyperces UV-kezelés miként váltja ki a fogínysejtek példátlan hatását az implantátumok lezárására, korlátozva a bakteriális inváziót és csökkentve az incidenseket periimplantitis esetén.
 
A céljuk a periimplantitis felszámolása. Ezenkívül a technológia sokoldalúbb okklúziót tesz lehetővé, így nincs szükség kisebb implantátumkoronákra. Csökkenti a szükséges hídimplantátumok számát is.
 
Dr. Ogawa szerint a tény, hogy az UV-kezelt implantátumokat szélesebb körben is fel lehet használni az orvosi területen, rendkívül motiváló.
 
„Az ortopédiai implantátumok - így például a csípőízület rekonstrukciója és a gerincrögzítés - a revíziós műtétek és szövődmények magas előfordulási arányát mutatják. Úgy gondolom, hogy UV-kezelt implantátumok segítenek enyhíteni ezeket” – mondta a szakember.
 
L.A.
 

 

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.