2020. 02. 18. - 10:55
Mennyire sikeres egy gyökérkezelés?

A fog gyökérkezelése kapcsán felmerülhet a kérdés: ha a fog megmentése a cél, általában mennyire sikeres egy ilyen beavatkozás.
A fogat általában akkor kell gyökérkezelni, ha olyan állapotba kerül, amely már a meglétét is veszélybe sodorhatja.
A gyökérkezelés azonban a legtöbb esetben sikeres – 95 százalékos sikerességgel lehet számolni. Számos fog, melyek gyökérkezeltek, azt követően a páciens élete végéig kitart.
Már csak azért is, mert a gyökérkezelés utolsó lépése a helyreállítás - például korona vagy tömés alkalmazása, tehát az eljárásnak nyoma sem marad.

A gyökérkezelés után néha előfordulhat komplikáció - de a többsége sikeres
Milyen komplikációk léphetnek fel a fog gyökérkezelése során?
Bár a fog tisztítását és helyreállítását illetően a fogorvos mindent megtesz, a legjobb szándéka ellenére is előfordulhat, hogy új fertőzések alakulnak ki a gyökérkezelés után.
Ennek több oka is lehet. Ezek az alábbiak.
1.A fogban több mint egy gyökércsatorna található, s ezek közül egyik nem lett kitisztítva.
2.A fog gyökerében levő, nem észlelt repedés.
3.Hibás vagy nem megfelelő fogászati helyreállítás történt, mely lehetővé tette a baktériumok számára, hogy átjuthassanak a fog belső oldalán és újra szennyezzék a területet.
4.A belső tömítőanyag idővel megbontódhat, s ezzel a baktériumok újra elszaporodhatnak a fog belsejében.
5.Az újbóli gyökérkezelés olykor sikeres lehet, más esetekben endodontikus műtétre lehet szükség a fog megmentése érdekében.
A leggyakoribb endodontikus műtéti eljárás az apicoectomia vagy a gyökérvég csonkolás. Az eljárás enyhíti a fog végén lévő csontos területen kialakult gyulladást vagy fertőzést, mely az endodontikus kezelés után is folytatódik.
A beavatkozás során megnyitják az ínyszövetet, eltávolítják a fertőzött szövetet, s olykor a gyökér végét is eltávolítják. Egy kis tömést is behelyezhetnek a gyökércsatorna lezárásához.
László Adrienn