2025. 07. 02. - 15:00
A generatív MI jobb robotot tud építeni, mint az emberek

A tudósok a generatív mesterséges intelligencia segítségével olyan robotot építettek, ami emberi tervezéssel szinte elképzelhetetlen lett volna és ez még csak a kezdet.
A világ egyik legismertebb kutatóintézete, az MIT CSAIL laboratóriuma most egy újabb történelmi mérföldkőhöz érkezett: a generatív mesterséges intelligencia segítségével olyan robotot fejlesztettek, amely 41 százalékkal magasabbra ugrik, mint az ember által tervezett társa és ez nem trükk vagy trükkfelvétel. A generatív mesterséges intelligencia valós, fizikai prototípust tervezett, amely megugrotta a lehetőségek határait.
A kulcs a modern generatív mesterséges intelligenciában rejlik, azon belül is a diffúziós modellekben, amelyek képesek új formákat és funkcionális elemeket kitalálni, valamint szimulációban azonnal tesztelni is. Az MIT kutatói először 500 különböző robotvázat generáltattak a modellel, majd ezek közül kiválasztották a legjobb 12-t, amelyek teljesítmény alapon kerültek értékelésre. Ez a folyamat öt körön át ismétlődött, fokozatosan csiszolva a „gépi kreativitást”, a végére pedig megszületett az eddigi legjobban ugró robot.

Ember vs. mesterséges intelligencia: ki épít jobb robotot?
A legmeglepőbb az volt, hogy a generatív mesterséges intelligencia nem az emberek által megszokott, egyenes, szögletes formákat választotta, hanem ívelt, dobverő-szerű összekötő elemeket tervezett, amelyek sokkal több energiát tudnak tárolni, mielőtt elrugaszkodnak a földtől. Ezzel nemcsak a teljesítmény javult, de az anyag terhelés is csökkent: a robot strapabíróbb és energiatakarékosabb lett, mint bármelyik emberi prototípus.
A csapat ezután a landolás biztonságát is mesterséges intelligenciára bízta. Az optimalizált talpak révén a robot 84 százalékkal kevesebbszer esett el, mint az ember által tervezett változat. Ez a szintű fejlődés korábban hónapokat, ha nem éveket vett volna igénybe, most pedig néhány iteráción belül elérhetővé vált a generatív modelleknek köszönhetően.
A projekt ráadásul nem zárult le itt és a kutatók már most azt vizsgálják, hogyan lehetne természetes nyelven, például egyszerű utasításokkal irányítani a generatív mesterséges intelligenciát, hogy például egy olyan robotot hozzon létre, ami képes egy csésze kávét felemelni, vagy egy elektromos fúrót használni.
CS.SZ.