2019. 08. 08. - 09:00

Botból készített időssegítő eszközt a mesterséges intelligencia

Botból készített időssegítő eszközt a mesterséges intelligencia

Az elektronika és a technológia hozzáadásával egy egyszerű botból robotgép alakítható ki – a mesterséges intelligencia jelentősen megkönnyíti az idősek és fogyatékkal élők járását.

A bot, amelyre az idősek és járni kevésbé tudók támaszkodni tudnak, az ókor óta alkalmazott eszköz, melyet azonban most a Columbia Engineering kutatói 21. századi robotgéppé alakították át.
 
Az elektronikát és számítástechnológiát alkalmazó bot könnyű asszisztenciát biztosít az idősek és a fogyatékkal élők járásához.
 
A Sunil Agrawal gépészmérnök, illetve rehabilitációs és regenerációs orvos professzor vezette csoport első alkalommal demonstrálta egy autonóm robot alkalmazásának előnyeit, amely lényegében az ember mellett „gyalogol”, s könnyed segítséget nyújt számára: enyhén megérintheti a karját vagy ujját, hogy séta közben fenntartsa az egyensúlyt.
 
A tanulmányt a kutatók az IEEE Robotics and Automation Letters szaklapban jelentették meg.
 
Az idősek gyakran nem mennek le az utcára, mert instabil a járásuk
Az idősek gyakran nem mennek le az utcára, mert instabil a járásuk
 
„Gyakori, hogy az idős emberek profitálnak a könnyed kéz érintésből, ez is megfelelő támasz a számukra – mondta el Agrawal, aki a Columbia Egyetem Adattudományi Intézetének tagja is. – Olyan robotbotot fejlesztettünk ki, amely mobil robothoz csatlakoztatható, s ez automatikusan figyeli a sétáló személyt, mellette haladva”.
 
Mint mondta, a vizsgálati alanyok érzékelőkkel felszerelt szőnyegen jártak, miközben a szőnyeg a lépéshosszt és a járási ritmust is rögzítette - lényegében a gyaloglás tér- és időparamétereit, így elemezni tudják az ember járását és a rá gyakorolt, könnyed érintés hatását.
 
A könnyed érintéssel működő robotikus bot, melyet CANINE-nek neveztek el, botszerű mobilasszisztens. Az eszköz javítja az ember helyzet- és mozgásérzékelését, tudatosságát egy adott helyen és gyaloglás közben, amely így javítja a stabilitást és az egyensúlyt.
 
Joel Stein, a Simon Baruch Fizikai Orvoslás és Rehabilitáció professzora, valamint a Columbia Egyetem Irving Egészségügyi Központ rehabilitáció- és regenerációs részlegének vezetője elmondta: ez egy új megközelítés a segítségnyújtás és a visszajelzés biztosítása érdekében az egyének számára, akik környezetükben navigálnak. A stratégia alkalmazásának megvan a lehetősége számos állapot, különösen a járási rendellenességgel küzdők esetében.
 
Az új mesterséges intelligencia eszköz tesztelése során a csoport 12 egészséges fiatal embert szerelt fel virtuális valóság-szemüveggel, olyan vizuális környezetet teremtve körülöttük, amely enyhén remeg, mindkét oldalról és előre-hátra, ezzel kimozdítva őket az egyensúlyukból.
 
A vizsgálati alanyok mindegyike 10 kört sétált a műszeres szőnyegen, a robotpálcával és anélkül is, olyan körülmények között, amelyek a gyaloglást tesztelték vizuális, zavaró környezetben. A robotbot könnyű érintésű támogatása során az alanyok minden virtuális környezetben szűkítették lépéseiket.
 
A kisebb lépések csökkentik a tömegközéppont kilengését és nő a járás stabilitása – köszönhetően a könnyed érintésű botnak.
 
Agrawal professzor kiemelte: kutatásuk következő szakasza az lesz, hogy az eszközt kipróbálják idős egyéneknél és egyensúly- illetve járássérülteknél, hogy megvizsgálják, hogyan is javíthatja a robotpálca a járást. További teszteken fognak végezni viszont egészséges egyéneken is – több dolgot is megzavarva, hogy valós hiányosságokat szimuláljanak.
 
A mozgáskorlátozottság igen sok embert érint, a fiatalabb korosztály 4 százalékát, az idősebbeknél pedig 35 százalékukat. 2050-re pedig jóval kevesebb fiatal jut majd egy idős személyre, aki segíthet neki – csupán 5 az egyre, míg ez a szám ma 7-8 ember egy idősre. A helyzet tehát megoldást kíván.
 
László Adrienn

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.