2025. 07. 24. - 08:20
Jobb vele beszélgetni? Mesterséges intelligencia-társat használ meghökkentő számú tini

Az amerikai tinédzserek 72 százaléka használt már legalább egyszer mesterséges intelligencia-vezérelt társat, azaz chatbotot, amellyel személyesebb beszélgetést folytathat.
Mesterséges intelligenciával működő társat az amerikai tinik 72 százaléka legalább egy alkalommal kipróbált már – derült ki egy tanulmányból, melyet a Common Sense Media nonprofit szervezet készített.
Mik azok a mesterséges intelligencia-társak?
A „társ” kifejezés alatt a tanulmány olyan mesterséges intelligenciával hajtott chatbotokat ért, amelyekkel a felhasználók személyesebb beszélgetéseket folytathatnak, nem MI-vezérelt asszisztenseket, amelyek a házi feladatban segítenek, képgenerátorként vagy csak kérdésekre válaszoló hangasszisztensként működnek.
A mesterséges intelligenciával működtetett társak definíciója magában foglalhatja a digitális mesterséges intelligencia által vezérelt személyiségeket – ilyeneket biztosítanak például a Character.AI vagy a Replika, de magában foglalhatja az olyan, általános célú chatbotok használatát is, mint a ChatGPT vagy a Claude, amelyek szükség esetén személyesebb beszélgetésekhez is használhatók.
A tanulmány megállapítása alapján a mesterséges intelligenciával történő csevegés vonzónak tűnik az amerikai tinédzserek (13 és 17 év közöttiek) számára - közel háromnegyedük kipróbált már mesterséges intelligenciával működő társat, sőt, 52 százalékuk rendszeres felhasználónak mondta magát.
Rendszeresen mesterséges intelligenciával csevegnek
Azok a tinik közül, akik rendszeresen kapcsolatba léptek ezekkel a társakkal, 13 százalék cseveg velük naponta, 21 százalék pedig hetente néhány alkalommal.
A fiúk (31 szézalék) valamivel nagyobb valószínűséggel mondták, mint a lányok (25 százalék), hogy soha nem használtak mesterséges intelligenciával támogatott társat, a tinédzserek egynegyede pedig azt mondta, soha nem próbálta ki. Olvasd el: Kemény - Mesterséges intelligencia-chatbot helyettesítheti a párterapeutákat?

Jobb vele beszélgetni? Mesterséges intelligencia-társat használ meghökkentő számú tini
Az eredmények egy 2025 áprilisában és májusában végzett, 1060 tinédzserből álló reprezentatív mintán végzett tanulmányon alapulnak, amelyet a Chicagói Egyetem NORC kutatói végeztek.
Aggasztó a gyakori használat?
Már korábban is felmerültek aggodalmak a mesterséges intelligencia tinédzserek jóllétére gyakorolt hatásával kapcsolatban - egy céget, a Character.AI-t beperelték egy tinédzser öngyilkossága miatt Floridában, valamint erőszak népszerűsítése miatt Texasban. Számos jelentés is leírja a mesterséges intelligencia terápiás használatának lehetséges veszélyeit.
A Common Sense Media új tanulmányának eredményei feltárják, hogyan használják a fiatalok a mesterséges intelligenciát az emberi interakciók szimulálására, amely többek között virtuális barátságot, érzelmi támogatást, terápiát és szerepjátékokat is magában foglalhat.
Az elemzés a tinédzserek mesterséges intelligencia által támogatott társak használatával kapcsolatos egyéb viselkedéseit is vizsgálta – beleértve azt, milyen dolgok miatt fordultak MI-hez a tinédzserek, miért és ezek milyen utóhatásokkal jártak.
A tinik közel fele (46%) azt mondta: a mesterséges intelligencia által támogatott társakat eszköznek vagy programnak tekinti, és 33 százalék állította, hogy társas interakciókhoz és kapcsolatokhoz használja őket.
A tinédzserek elmondása szerint különféle célokra vetik be a mesterséges intelligencia-támogatott társakat: szórakozásra (30%), a mesterséges intelligencia technológiája iránti kíváncsiság miatt (28%), tanácsadásra (18%), illetve azért, mert mindig elérhetőek (17%).
A megkérdezettek fele (50 százaléka) mondta, hogy nem bízik a mesterséges intelligencia által támogatott társak által nyújtott információkban. Az idősebb tinédzserek azonban kisebb valószínűséggel bíznak meg a mesterséges intelligencia tanácsaiban a fiatalabb, 13-14 éves tinédzserekhez képest, 20 százalék, illetve 27 százalék az eredmény.
Veszélyes terep – jobb beszélgetések mesterséges intelligenciával
A tinik egyharmada mondta azt: kielégítőbbnek találja a beszélgetéseket, mint a valós barátokkal folytatottakat, bár a többség (67 százalék) ennek ellenkezőjét gondolta.
Ráadásul 39 százalékuk a mesterséges intelligencia által vezérelt beszélgetéseket valós interakciók gyakorlásaként használta, mivel ennyi százalék mondta, hogy azokat a készségeket, amelyeket először mesterséges intelligenciával próbált ki, valós helyzetekben alkalmazta.
A gyakorolt készségek közül a szociális készségek voltak a leggyakoribbak: a tinédzserek 39 százaléka már feltérképezte ezt a területet, s ezt követte a beszélgetésindítás (18%), a tanácsadás (14%) és az érzelmek kifejezése (13%).
Abban a tekintetben, hogy a valós kapcsolatokat felváltja-e a technológia, pozitív eredmény született: a mesterséges intelligencia által vezérelt társakat használó tinédzserek 80 százaléka mondta, hogy több időt tölt valódi barátaival, mint mesterséges intelligencia által vezérelt chatbotjaival. Csak 6 százalék állította azt, hogy ennek az ellenkezője igaz – derült ki a Common Sense Media tanulmányából.
B.A.