2022. 02. 15. - 09:00

Mesterséges intelligencia - Egy érintéssel méri a vérnyomást a legújabb robot

Mesterséges intelligencia - Egy érintéssel méri a vérnyomást a legújabb robot

Vérnyomást mérő robot a legfrissebb egészségügyi technológiai fejlesztés: a kisméretű, humanoid érzékelő robotok kiváló segítőtársak.

Képesek mérni a páciens vérnyomását a kicsi, humanoid érzékelő robotok. Az új találmány Woo Soo Kim, a Simon Fraser Egyetem kutatójának fejlesztése.
 
Az egészségügyi technológiai újdonság az origami fortélyaira épít és a piócák mozgása inspirálta. A kutató arra volt kíváncsi, hogyan tudnának robotok ellátni alapvető egészségügyi feladatokat bizonyos körülmények között – távoli régiókban, vagy ahol szükség van minimális személyes kapcsolatra – ilyen a járványok időszaka is. Olvasd el: Pánik vagy betegség a magas vérnyomás?
 
A kutatást a Nature Publishing Group Flexible Electronics című folyóiratában tették közzé.
 
Woo Soo Kim Tae-Ho Kim PhD-hallgatóval és az SFU Additive Manufacturing Lab csapatával dolgozott együtt: a hagyományos vérnyomásmérési eljárást a pióca inspirálta, 3D-nyomtatott origami szenzorokra cserélték. Olvasd el: Orvosként, de az űrben is segíthet a legújabb robot
 
Vérnyomásmérés - Az érzékelők egy humanoid érzékelő robot ujjbegyébe integrálhatók
Vérnyomásmérés - Az érzékelők egy humanoid érzékelő robot ujjbegyébe integrálhatók
 
A pióca ihlette origami (LIO) érzékelők beintegrálhatók egy humanoid érzékelő robot ujjbegyébe.
 
„Az origami inspirálta, száraz elektródának olyan egyedi jellemzői vannak, mint a megfogás szívóképessége és a természet ihlette összehajthatóság – mondta el Kim, az SFU Mechatronikai Rendszermérnöki Karának professzora és társigazgatója. –Tapasztalataink alapján a piócáknak tapadó tulajdonságainak összetett mechanizmusain kívül van egy tágítható hátsó szívófejük és testük, miközben szerveik megfelelően kitágulnak és zsugorodnak, hogy jobban tapadjanak az áldozathoz. Hasonló mozgásokat képes elérni az origami, amely emellett testreszabható.”
 
A robot ujjbegyébe integrált LIO érzékelők a páciens mellkasára helyezhetők. A vérnyomás monitorozása és becslése az elektrokardiogram (EKG) és a fotopletizmográfia (PPG) adatainak kombinálásával történik, amelyeket az egyes kezek ujjain lévő érzékelők rögzítenek.
 
A párosított érzékelők jelei előre meghatározott algoritmusok segítségével, a hagyományos mandzsetta alapú digitális vérnyomásmérő használata nélkül generálhatják a páciens szisztolés és diasztolés vérnyomását.
 
Woo Soo Kim korábbi munkái során érzékelő robotokat programozott egyéb emberi fiziológiai jelek mérésére, ilyenek például az elektrokardiogramról, a hőmérsékletből és légzésszámból származók.
 
„A robotika ígéretes módszert kínál a kockázatok csökkentésére, valamint a betegellátás hatékonyságának és minőségének javítására, távoli egészségügyi technológiaként” – hangsúlyozta Kim.
 
A kutatók új eljárásukkal további kísérleteket terveznek és fejlesztik a szenzorok következő generációját.
 
 
„A vérnyomás monitorozása számos krónikus betegség és általános jó egészségi állapot nélkülözhetetlen orvosi diagnosztikai eszköze. Az érzékelőrobotok orvosi egészségügyi rendszerekben történő alkalmazása jelentős előnyökkel jár, mivel segíthetik az egészségügyi dolgozókat a betegek életjeleinek monitorozásában, miközben barátságos környezetet teremtenek azon betegek számára, akiket esetleg el kell különíteni” – mondta Woo Soo Kim.
 
A kutató szerint a robotika jövőbeli platformot vagy hidat jelenthet az egészségügyi személyzet és a távol levő betegek között, alapvető szerepet játszhat a távegészségügy új korszakában.
 
 
L.A.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.