2022. 02. 03. - 09:00

Robotszemgolyóra kért szabadalmi jogot a Facebook

Robotszemgolyóra kért szabadalmi jogot a Facebook

Szabadalmat kérelmet nyújtott be egy robotszemgolyóra a közösségi média-óriás. A „mechanikus szemgolyó” állítólag az emberhez hasonló képességekkel rendelkezik.

Robotszemgolyóra adott be szabadalmi kérelmet a Facebook. A jól ismert közösségi médium mechanikus szemgolyót talált fel, amely állítólag olyan képeségekkel bír, mint egy ember és jól használható humanoid vagy egyéb robottípusokban.
 
Arról, hogy a Facebook – mely a közelmúltban Metára keresztelt át magát - miért fejleszt robotszemgolyót, komoly találgatások folynak.
 
Egyesek szerint azért, mert nyomon szeretnék követni az ember szemmozgását. A szem követése azonban nem tűnik szükségesnek, ha léteznek egyéb, régóta bevált rendszerek arra, mit is figyel az internetező.
 
Szabadalmi bejelentésében a közösségi médium azt állítja, hogy a mechanikus szemgolyó 100 (a 100-as szerepe sem ismert) „egy robotszem, melyet úgy terveztek, hogy az (emberi) szemhez hasonlítson”. Olvasd el: Veszélyes bűncselekményeket azonosítana a Facebook
 
A mechanikus szemgolyó állítólag az emberhez hasonló képességekkel bír
A mechanikus szemgolyó állítólag az emberhez hasonló képességekkel bír
 
Noha nem nyilatkoznak bővebben a robotszemgolyóról, a hírt közlő gizmodo.com megpendítette, hogy a Facebook már korábban beszélt arról: a Carnegie Mellon Egyetemmel együttműködve kifejlesztett, speciális anyagok révén tapintási érzetet adnak a robotoknak.
 
„Nagy felbontású érintésérzékelőt terveztünk, s a Carnegie Mellonnal együtt egy vékony robotbőrt hoztunk létre. Ezzel egy lépéssel közelebb kerülünk a valósághű virtuális objektumokhoz és a metaverzum fizikai interakcióihoz” – fejtette ki 2021 novemberében Mark Zuckerberg, a Meta vezetője egy Facebook-bejegyzésben.
 
A robotok és más, mozgó és tapintható gépek alkatrészeinek aprólékos fejlesztése üzleti szempontból nem nyer azonnal értelmet, hacsak a Meta nem kíván robotikai cégeket ellátni ezekkel az alkatrészekkel, vagy nem akar saját robotokat, gépeket kifejleszteni.
 
Az egyik „alkatrész” mindenesetre a nagy teljesítményű számítógép, amelyre a jövő kifinomult robotjainak – esetleg a humanoid robotoknak – szükségük lesz. Olvasd el: Megszünteti arcfelismerő szoftvere használatát a Facebook
 
Nem valószínű azonban, hogy egy tipikus humanoid robotnak vagy bármely, jelenleg elérhető, mozgó, önálló gépnek elég helye vagy teherbíró képessége lesz ahhoz, hogy a fedélzetén egy megfelelően erős számítógépet hordozzon.
 
Valószínűbb, hogy a gépeket az interneten keresztül nagy teljesítményű számítógépekhez – pontosabban szuperszámítógépekhez – csatlakoztatják.
 
A Facebook avagy Meta már bemutatta terveit a „világ leggyorsabb mesterséges intelligenciájú szuperszámítógépének” kifejlesztésére vonatkozóan.
 
„Megterveztük és megépítettük az AI Research SuperClustert – úgy gondoljuk, hogy a jelenleg futó leggyorsabb mesterséges intelligencia-szuperszámítógépek közé tartozik és a világ leggyorsabb MI- szuperszámítógépe lesz, ha 2022 közepén teljesen elkészül” – tudatta a cég a weboldalán.
 
 
L.A.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.