2025. 07. 03. - 08:20

Szuperintelligencia laborokat indít a Meta – meghökkentő dolgokat tervez Mark Zuckerberg

Szuperintelligencia laborokat indít a Meta – meghökkentő dolgokat tervez Mark Zuckerberg

A Meta vezetője, Mark Zuckerberg személyes szuperintelligencia fejlesztését tervezi egy új részleggel, amelyet magas rangú technológiai vezetők vezetnek.

Jelentős mesterséges intelligencia-átszervezéssel Szuperintelligencia Laboratóriumok elindítását tűzte ki célul a Meta.
 
Mark Zuckerberg június 30-án bejelentette a Meta mesterséges intelligencia fejlesztésének átfogó átszervezését, melynek során létrehoztak egy új részleget Meta Superintelligencia Labs néven.
 
Ez is jelzi a vállalat ambiciózus törekvését a fejlett MI-rendszerek fejlesztésére, amelyek versenyezhetnek az emberi képességekkel, vagy meghaladhatják azokat.
 
Új korszak az emberiség számára?
 
Egy több hírportál által megszerzett belső feljegyzésben Zuckerberg felvázolta az új egységre vonatkozó elképzeléseit, amely egyetlen szervezeti struktúra alá vonná a Meta különböző mesterséges intelligencia-kezdeményezéseit.
 
A feljegyzés feltárja a vezető eltökélt szándékát arra, hogy a szuperintelligens MI-rendszerek fejlesztéséért folytatott verseny élvonalába helyezze a Metát.
 
„Ahogy a MI fejlődésének üteme gyorsul, a szuperintelligencia fejlesztése is láthatóvá válik. Hiszem, hogy ez egy új korszak kezdete lesz az emberiség számára és teljes mértékben elkötelezett vagyok amellett, hogy megtegyek mindent, ami szükséges ahhoz, hogy a Meta vezető szerepet töltsön be” – írta Mark Zuckerberg. Olvasd el: Európaiak posztjaiból épít mesterséges intelligenciát a Facebook anyacége
 
Szuperintelligencia laborokat indít a Meta – meghökkentő dolgokat tervez Mark Zuckerberg
Szuperintelligencia laborokat indít a Meta – meghökkentő dolgokat tervez Mark Zuckerberg
 
Az új részleget Alexander Wang, a Scale AI adatcímkéző startup korábbi vezérigazgatója vezetné, aki a Metához csatlakozott első mesterséges intelligencia vezérigazgatóként.
 
Zuckerberg a feljegyzésben Wangot „generációja leglenyűgözőbb alapítójaként” jellemezte.
 
A GitHub korábbi vezérigazgatója, Nat Friedman vezetné a Meta mesterséges intelligencia termékekkel és alkalmazott kutatással kapcsolatos munkáját.
 
A Meta Superintelligence Labs egyesíti a vállalat összes alapmodell csapatát, beleértve a nyílt forráskódú Llama szoftveren dolgozókat, valamint a termékcsapatokat és az alapvető mesterséges intelligencia kutatási (FAIR) projekteket.
 
Az átszervezés a Meta legjelentősebb szervezeti elmozdulását jelenti a mesterséges intelligencia fejlesztése felé, mióta a vállalat jelentős mértékben elkezdett befektetni a technológiába.
 
Fokozódó mesterséges intelligencia-versenybe száll be a Meta
 
A Meta Superintelligence Labs létrehozása egyébként egyidőben történik azzal, hogy fokozódik a vezető technológiai vállalatok közötti verseny a fejlett mesterséges intelligencia fejlesztésében.
 
A vállalat rendkívül intenzíven toborozta a legjobb mesterséges intelligencia-tehetségeket, állítólag a kutatókat is elcsábított a versenytársaktól – így az OpenAI-tól, a Google-tól és az Anthropic-tól.
 
Az iparági elemzők ezt a lépést Mark Zuckerberg kísérletének tekintik, arra, hogy a Metát a mesterséges intelligencia fejlesztésének vezetőjévé pozicionálja, ne csupán egy mesterséges intelligencia funkciókkal rendelkező közösségi média vállalatként tekintsenek rá.
 
A „szuperintelligenciára” – azaz olyan rendszerekre, amelyek számos feladatban felülmúlják az embereket – történő, explicit összpontosítás a Meta mesterséges intelligencia ambícióinak jelentős fokozódását jelzi.
 
Mark Zuckerberg feljegyzése hangsúlyozta, hogy a végső cél a „személyes szuperintelligencia” létrehozása mindenki számára.
 
Ez arra utal, hogy a vállalat olyan MI-asszisztenseket képzel el, amelyek képességei messze túlmutatnak a jelenlegi kínálaton. A vízió összhangban van a Meta tágabb stratégiájával, amely a mesterséges intelligenciát integrálná alkalmazás- és eszközcsaládjába.
 
A bejelentés idején egyébként a Meta továbbra is milliárdokat fektet be MI-infrastruktúrába, beleértve a speciális hardvereket és adatközpontokat, amelyek az egyre kifinomultabb modellek betanításához szükségesek.
 
Noha a vállalat nem hozta nyilvánosságra a szuperintelligencia elérésének konkrét ütemtervét, Zuckerberg feljegyzése azt jelzi: úgy véli, hogy az ilyen rendszerek most „látszani kezdenek”.
 
 
B.A.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.