2024. 10. 04. - 08:30
Videóval - Megnyílt az első vertikális farm, ahol mesterséges intelligencia termeszt epret
A világ első, mesterséges intelligencia-vezérelt vertikális farmját niytotta meg egy cég: MI segítségével termeszt epret beltérben az amerikai Virginia államban.
Új, mesterséges intelligenciával működtetett vertikális (azaz függőleges) farmról szállíthatnak epret akár már 2025-ben a gazdaság fenntartói.
A Plenty Unlimited cég az amerikai Virginia államban nyitotta meg a Plenty Richmond Farmot: ez a világ első olyan vertikális farmja, amely msterséges intelligenciát használ az eper nagymértékben történő, beltéri termesztésére.
A richmondi birtok közel 2 millió (1.814.369) kilogramm epret tud termelni egy év alatt, bár területe kevesebb, mint 40 ezer négyzetméter.
A függőleges farmon belül 30 méter magas tornyok találhatók, amelyekben a gyümölcsöt termesztik.
Eper mesterséges intelligenciával, a levegőből
A gazdaságban egyelőre csak Driscoll eperfajtákat termesztenek a Plenty technológiájával és a Driscoll fejlett genetikájával - a függőleges farmról származó első adag eper 2025 elején lesz elérhető.
A termesztési környezetet a richmondi farm mesterséges intelligenciája irányítja. Olvasd el: Eprek alá is bekúszik az új mesterséges intelligencia-robot
Megnyílt az első vertikális farm, ahol mesterséges intelligencia termeszt epret
A Plenty Richmond Farm ötlete mögött az a cél állt, hogy technológia segítségével irányítsák a környezetet.
Nem támaszkodik a hagyományos szabadtéri gazdálkodásra, mert ebben a környezetben az időjárás, a talaj és egyéb tényezők kevésbé szabályozhatók.
A Plenty vertikális farmján az eper mesterséges intelligencia segítségével nő - olyan szoftvert futtat, amely megfelelő hőmérsékletet tart fenn a gyümölcsnek. Azt is szabályozza, hogy mennyi fényt kapjanak az eprek a napfényt utánzó mesterséges világítás segítségével.
A farm mögött álló csapat szerint ez a rész azért fontos, mert a növényeknek megfelelő típusú és mennyiségű fényre van szükségük ahhoz, hogy az eper gyorsabban és egészségesebben növekedhessen.
Az MI technológia a függőleges farm levegőjének nedvességtartalmát is képes kezelni, így az eper nem nő túl száraz vagy túl nedves környezetben.
A szoftver naponta több mint 10 millió adatpontot képes nyomon követni és elemezni a 12 termesztőhelyiségéből, hogy tájékoztassa a kultivátorokat, amennyiben a növényeknek több fényre, kevesebb vízre, magasabb hőmérsékletre vagy egyéb beállításokra van szükségük. A mesterséges intelligencia-rendszer ezeket a változtatásokat önállóan is végrehajthatja.
MI-termesztés: 90 százalékkal kevesebb föld- és vízfelhasználás
Nem az eper egyébként az első olyan növény, amelyet a Plenty vertikális farm termeszt. A cég salátatermesztéssel foglalkozó zászlóshajó farmja a kaliforniai Comptonban található, ahol egyetlen várostömbön belül több mint 250 hektárnyi leveles növényt termesztenek.
A Plenty egy szabadalmaztatás alatt álló moduláris termesztési rendszert is tervezett, amely elég rugalmas ahhoz, hogy különféle növényeket termeszthessen, például a salátát - most pedig az epret.
A virginiai farmon telepített 30 méter magas tornyoknak köszönhetően könnyebb a több tápanyag szállítása, a levegőáramlás és az intenzív világítás, ami segíti az eper növekedését.
A Plenty Richmond Farm az elmúlt hat évben lebonyolított, 200 kutatási kísérlet csúcspontja, amelyet annak érdekében végeztek, hogy a szamóca termesztését állandóan, "csúcsszezon ízben", beltérben egész évben végezhessék és tökéletesítsék – mondta el Arama Kukutai, a cég vezérigazgatója.
A cég szerint vertikális farmjuk 97 százalékkal kevesebb földet és akár 90 százalékkal kevesebb vizet használ, mint a hagyományos gazdálkodás.
Eddig úgy tűnik, az első adag a mesterséges intelligenciával és függőleges farmon termesztett eperből 2025 elején lesz elérhető.
Fotó: plenty.ag
B.A.