2016. 09. 01. - 13:25

Elhízáshoz vezet a kevés fog?

Elhízáshoz vezet a kevés fog?

Minél kisebb a fogaink száma, annál nagyobb esélyünk van arra, hogy kövérek leszünk – állítja egy tanulmány. A hiányzó fogak és a rossz táplálkozás között egyébként mindig volt összefüggés.

Minél kevesebb fogunk van, annál elhízottabbak lehetünk? Különösnek tűnik a felvetés, de valójában mindig is létezett összefüggés a kettő között.

Lássuk, hogy miért. A rágás az első lépés az emésztési folyamatban. Kisebb darabokra bontja le az ételt, majd összekeveri a nyállal. A rágási képességünk meghatározza, miféle ételeket eszünk – amely igen fontos a kiegyensúlyozott étrendhez.

Mára bizonyítékunk van arra, hogy a testsúly összekapcsolódik a rágó „apparátusunkkal”.

Akinek kevés foga van, éppen az egészségesebb ételt nem bírja enni

Akinek kevés foga van, éppen az egészségesebb ételt nem bírja enni

 

Kanadai és egyiptomi tanulmányok szerint a fogak hiánya elhízáshoz vezethet. A kutatók megfigyelték, hogy azok, akiknek például a 32 foguk helyett csak 21 van, háromszor akkora eséllyel lesznek kövérek. Ebben pedig nagy szerepet játszik az, hogy akinek kevés foga van, kevésbé tud megrágni teljes gyümölcsöket, zöldségeket, valamint egyéb, rostban gazdag élelmiszereket – amelyeknek alacsony a kalóriatartalma.

A másik figyelemreméltó dolog, hogy rágás időt igényel s közben lassítja is a kalóriák felhasználását. A lágyabb összetételű ételeket egyszerűbb megenni és gyorsabban „lemegy” kevés foggal is. 

Szerencse, hogy legalább a baby boomer generáció számára már megadatott a minőségi, fluoridos fogkrémek használata, a rendszeres, lelkiismeretes fogorvosi vizsgálat, valamint az is, hogy viszonylag egyszerűen fogimplantátumhoz jussanak.

Mit tehetünk ellene?

Talán már unalmas, de időtlen tanács, hogy evés után mindig mossunk fogat – valamint fogselymezzünk naponta, hogy a makacs maradékokat a fogközökből is kiszedjük. A megfelelő szájhigiénia és a gyakori fogorvosi kontroll hozzájárulnak ahhoz, hogy megvédjük szép fogsorunkat.
A protézisek és a fogpótlások – bár ma már könnyen elérhetőek – végső megoldások, nem kell arra hagyatkozni, hogy „úgyis az lesz a vége”.

Ráadásul nemcsak költségesek, hanem fenntartásuk is problémás, s soha nem kínálják ugyanazt a rágási hatékonyságot, mint saját fogaink.
Kutatások szerint a fogpótlások, protézisek éppenséggel csökkenő tápláltsági szinttel, az ízérzés mérséklődésével és emésztési problémákkal hozhatók összefüggésbe.

Helyes fogmosással a fogak romlása megelőzhető

Helyes fogmosással a fogak romlása megelőzhető

Tippek a jó fogakért:

1.Kézi fogkefe: ma már számos fajta és árkategória kapható, a legfontosabb azonban, hogy gyógyászatilag is tesztelt legyen a választott fogkefemárka. A legtöbb fogorvos a puha sörtét javasolja, valamint, hogy ha lehet, 3 havonta cseréljük le a fogkefénket.

2.Elektromos fogkefe: azoknak kiváló, akiknek nehézségeik vannak az alapos kézi mozgatással. A forgó fej mozgása ugyanis sokkal jobb, mint ha kézzel és helytelenül végezzük a tisztítást.

3.Fogkrém: mivel koptató hatású, a lágy szöveteket károsíthatja, ha túl erősen csiszoljuk vele a fogakat. A hozzáadott fluorid segít a megerősítésben és az apróbb repedések kijavításában – ahol a szuvasodás kezdődik.

4.Fogselyem: akkor jó, ha könnyen siklik a fogak közt – ne úgy használjuk, mint egy fűrészt!

5.Szájvíz: a fluoridot és antimikrobiális szereket tartalmazó szájvizek csökkentik a baktériumok jelenlétét a szájban, s a fogszuvasodást is segítenek megelőzni. Kerüljük azonban az alkoholtartalmúakat, mert kiszáríthatják a szánkat és fogékonyabbá teszik a baktériumok támadására.

Kapcsolódó cikk:

5 tipp a dentális plakk megelőzéséért

7 betegség, amit a fogad megmutat

Hogyan kezelhetjük a fogeróziót?

B.A.

 

 

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.