2013. 07. 11. - 11:21

Fáj az állkapcsom, de vajon miért? – 1. rész

Fáj az állkapcsom, de vajon miért?  – 1. rész
Mosolyunk szépségének és egészségének megtartásában egy olyan szervünknek is jelentős szerepe van, amellyel külön szakterület foglalkozik és aminek vizsgálatát egy profi biológiai fogorvos sem hagyhatja ki. Az állkapoccsal, az izületekkel, valamint a rágóizmokkal is foglalkozó gnatológia szakterületén még bőven akadnak kérdőjelek, pedig naponta akár több milliószor is munkára fogjuk. Az állkapocsízületben megjelenő fájdalmakról és azok kezeléséről kérdeztük Dr. Fülöp Papp Mártát, a Naturadent biológiai és esztétikai fogászat vezető főorvosát.
Milyen szerepet játszik az állkapocsizület a fogazat rendszerében?

Az állkapocsízület szervezetünk egyik legbonyolultabb ízülete. Nem csak a koponyánkkal van összeköttetésben, de az alsó és felső állkapocs is elválaszthatatlan kapcsolatban áll egymással. Az állkapocs tökéletes funkciójának egyik legfőbb feltétele a hiánytalan fogazat, e nélkül ugyanis az ízület helytelen irányba mozdulhat, fájdalmat, rendellenességet okozva.



Tudjuk-e kategorizálni ezeket a rendellenességeket?


Az állkapocsízület rendellenességeit alapvetően két csoportra oszthatjuk.

Az ízület organikus betegségeire, amilyen például a fejlődési, növekedési rendellenességek, sérülések, daganatok, gyulladások, stb., illetve az ízület funkcionális zavaraira.

Mit érdemes tudni az állkapocsízület organikus betegségeiről?


Bár az állkapocsízület organikus rendellenességei jóval komolyabbak, szerencsére ritkábban is fordulnak elő. A veleszületett szabálytalanságokon túl például sérülések következtében kimozdulhat az ízület a normál pozíciójából – ezt nevezzük ficamnak – és ilyenkor azonnali helyreállításra lehet szükség. Többszöri előfordulásnál, hosszabb idő elteltével már csak műtéti úton állítható vissza az eredeti pozíció.




Ha törésről beszélünk, akkor szinte mindig szükség van a terület rögzítésére is.

A reumás fájdalom esetén a legfontosabb a hiányzó fogak pótlása, a gyulladt fogak eltávolítása, mert a gyógyulás céljából muszáj biztosítani a helyes rágást, különben csak súlyosbodik a helyzet, egyre fájdalmasabb lesz a rágás, a beszéd, a száj mozgatása.

De egy problémás, nem megfelelően kezelt bölcsességfog is okozhat hasonló tüneteket.

Mi a helyzet a funkcionális zavarokkal?

A gnatológia ezen területén még sok a kérdőjel. Egyelőre még nem tisztázott a szakemberek között,hogy  pontosan miért alakul ki állkapocs-ízületi fájdalom olyan esetekben, ahol az organikus rendellenességek kizárhatóak.

Az állkapocs-ízületi rendellenesség tünetei változatosak, és egyénenként eltérő komolyságúak lehetnek:

  • fájdalom az állkapocsban, ami átsugározhat a fül környékére, halántékra, olykor az egész arcfélre;
  • az állkapocsízület és/vagy a rágóizmok nyomásérzékenysége;
  • fájdalom az állkapocs mozgatásakor, főleg a száj nyitásakor;
  • szájzár;
  • az állkapocsízület kattanása a száj nyitásakor.

 

A tünetek általában csak egy oldalra korlátozódnak, s nőknél háromszor-négyszer gyakoribbak, mint férfiaknál. Jellemzően a 20-40 éves korosztály a legérintettebb.

Tovább erősítheti a kellemetlen tüneteket a fogcsikorgatás, a rosszul záródó alsó- és felső fogsor, a fogak erős összeszorítása is, ezért a betegség kezelésekor ajánlott a foghiányok megszüntetése illetve a lelki problémák tisztázása, kezelése is.

Foglaljuk akkor össze, mik azok a tünetek, amelyeknél szakember segítségét érdemes kérnünk?

Ha törést szenved az állkapocs, bármelyik része is, akkor azonnal irány az legközelebbi kórház vagy orvos.
Ha érezhető elmozdulás, kimozdulás vagy sugárzó fájdalom van az állkapocsízületben, akkor szintén kérjük szakember segítségét, nem szabad tovább húzni a problémát.

Mindenképp kérjünk alapos vizsgálatot fogorvosunktól különös tekintettel az állkapcsunk helyzetére, ízületünk állapotára, ha problémánk van bölcsességfogainkkal, ha hiányzik fogunk, ha úgy érezzük valamiért kopnak fogaink, ha észrevesszük, hogy kattogtatunk, csikorgatunk, vagy ha bármely kisebb fájdalom is jelentkezik harapás, rágás, nyelés és beszéd közben az állkapocsízületeink tájékán.

Tartsanak velünk sorozatunk következő részében is, akkor az állkapocsízületi problémákra javasolt terápiás lehetőségeket vesszük végig.


Addig is, legyen szó bármely fenti állkapocsízületben jelentkező fájdalomról, vagy problémáról, a Naturadent biológiai, esztétikai fogászat és lézerfogászat is sok szeretettel, plussz egy nagyon jól felkészült, szakképzett csapattal vár mindenkit.

Naturadent
a természet erejével a fogak megmentéséért

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.