2013. 09. 12. - 10:54

Horror a fogászaton, avagy a régi idők fogászati műszerei

Horror a fogászaton, avagy a régi idők fogászati műszerei
A világ legjobbjai ma már lézerrel fúrnak fogat, de mi volt anno, mi volt jópár évvel ezelőtt, milyen eszközöket használtak anno a fogorvosok?
Sokat beszélgettünk már a NaturaDent modern fogászati berendezéseiről, és kezeléseiről. Ma azonban a múlt fogászatáról beszélgetünk Dr. Fülöp Papp Mártával, a NaturaDent vezető fogorvosával. Hozott nekünk pár olyan képet, ami ezeket a régi eszközöket ábrázolta.

Elnézve ezeket a képeket, és látva a ti berendezéseiteket, azt hiszem bátran állíthatom, hogy a mai embernek nincs félnivalója a fogorvosnál.

Ugye? Ilyenkor tudja az ember értékelni, hogy már érzéstelenítünk, modern gépeink vannak, a szék kényelmes, és nem pedig egy kéziműszer tartja nyitva a szájunkat, mint régen.



Ez például elég őskorinak tűnik. Mire használták?

Ez egy fúró a 17. század elejéről (1. kép). Ez hasonlóképpen készült, mint az eszköz, amivel tüzet csiholtak 9000 évvel ezelőtt. A tűzhöz használt eszköznél a súrlódást használták ki, míg a fogászati eszköznél az orsót fúróként használták.

Egy későbbi változata volt a gyűszűs fúró (5. kép). A fúrót a gyűszűbe illesztették, melyet a fogorvos az ujjára húzott, és az ujjával mozgatta, forgatta, így fúrva a fogat. Ez a módszer lassabb volt, mint a korszak más fúrói, melyeket már pedállal lehetett hajtani.
És ez a csőrszerű készülék mire való?

Ez az úgynevezett fogászati pelikán (2. kép), mely nevét a pelikán csőrére hasonlító végéről kapta. Ezt foghúzásra használták a 14. századtól egészen a kései 18. századig, amikortól a fogászati kulcsok lettek elterjedtebbek (4. kép).



Azért hívják kulcsnak, mert az ajtókulcsról formálták az alakját. Az elején lévő karommal ragadták meg a fogat, majd a műszert forgatva lazították a fogat. Sajnos gyakori volt a fogak eltörése, lágyszövet sérülés, vagy az állkapocs törés. A 20. században a fogók váltották fel a kulcsot.

Láttam itt valahol egy pisztolyszerűt is. Mit lőttek be vele?

Ez a futurisztikus külsejű műszer érzéstelenítésre volt alkalmas (5. kép). Főleg kokaint fecskendeztek be vele. Akkor még azt használták érzéstelenítő gyanánt.



Ez a másik úgy néz ki, mintha most hoztuk volna a skanzenból. A kis szívecske formájú rész igazán bájos.


Bájosnak tűnik, azonban ez nem volt egy kedvelt műszer. A pontos nevén szájüregi vizsgálótükröt arra használták, hogy a páciens száját nyitva tartsák vizsgálat alatt (6. kép). Mi ezt már manapság elképzelhetetlennek tartjuk, hiszen így nem lehet kommunikálni a pácienssel.

Ez a kampós végű mire volt való?


A nevét magyarra fordítva kecskeláb emelő (7. kép), a kecske patájának formájáról kapta a nevét. Foghúzáskor alkalmazták a már eltávolított fog helyének tisztítására. Eltávolították vele az üregben maradt gyökeret, fog darabokat, mivel a pelikánhoz hasonló műszerekkel többnyire nem lehetett egy darabban eltávolítani a fogat.

Azt hiszem ez egy újabb száj nyitva tartással kapcsolatos eszköz lesz.


Igen, ez az úgynevezett szájpecek (8. kép), mely segített a száj nyitva tartásában kezelés közben. A 16. században használták, úgyhogy aggodalomra semmi ok, nyoma sincs az ehhez hasonló tárgyaknak. Mi egy kényelmes gumiból készült eszközt használunk, amire a páciens ráharaphat, hogy pihentesse az állkapcsát, de semmiképp nem erőlteti a nyitva tartást.



Formájukból adódóan kezdem érteni, hogy mi mire való. Ez úgy gondolom foghúzással kapcsolatos ismét.

Pontosan, ez egy amerikai műszer (9. kép). A középen lévő csavaros rész arra szolgált, hogy a fog gyökerébe fúródva biztosítsa a fog stabil fogását, így könnyebb volt kimozdítani.

Szerencsére ez a múlt. Mi a jelen? Mik a legmodernebb eszközök a fogászat területén?

A legmodernebb és legfejlettebb berendezéseket ma jelenleg a lézerfogászati berendezések jelentik. Ennek a szakterületnek a legkiemelkedőbb képviselője, gyártója, kutatója és fejlesztője az amerikai Biolase. Nálunk, a Naturadent rendelőjében ezen cég berendezéseit használjuk.

Használjuk a Biolase ezLase, a Biolase iLase és a Biolase Waterlase iPlus készülékeket is. Jelenleg mi rendelkezünk a legnagyobb és legmodernebb lézerfogászati eszközparkkal Magyarországon, ami természetesen a mi pácienseinknek jelent nagy könnyebbséget, nagy előnyt. Mai napig nagy a félelem a fogorvostól, nagyon nagyok a sztereotípiák, amikkel ezen eszközök használatával lépésről lépésre tudunk változtatni.



Óriási a különbség a régi eszközök és a mai lézerfogászati berendezések között. Sok változáson mentek át, sokat fejlődött a technika, hosszú volt az út idáig. Még nem tudjuk, mit fog hozni a jövő, mi bízunk benne, hogy egyre többen térnek át a változatosabb táplálkozásra, a fogakra kevésbé ártalmas életmódra, korábban felismerik és kezeltetik az esetleges fogproblémáikat. Úgy gondoljuk, a fogorvosok munkájára mindig is szükség lesz, de hátha sikerül egyre többeket meggyőzni, hogy fogaira odafigyelve, néhány dolgon változtatva jobbá tehetik életüket, egészségesebbé a szervezetüket.



Várunk mindenkit szeretettel a Naturadent biológiai és esztétikai fogászat lézerfogászatán Budapesten, a Fővám téren.

Naturadent

a természet erejével a fogak megmentéséért

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.