2013. 12. 11. - 08:59

Időskori szájápolás, fogápolás

Időskori szájápolás, fogápolás

Hogy idősebb korában se kelljen lemondania a legjobb falatokról és unokáival is együtt tudjon örülni.

A rohanó, dolgos éveket felváltó, nyugalmasabb időskornak is megvannak a maga szépségei és nehézségei is. A korral járó változások kihatnak a hallásra, a látásra, a mozgásra, és a fogakra is. Sokaknak jut eszébe az időskor hallatán a műfogsor, és az ezzel járó kellemetlenségek. Szerencsére ezekre a problémákra is van megoldás.

Inkomplett fogazat

Bizonyos mértékű szuvasodás, vagy törés esetén sok esetben sajnos elkerülhetetlen a fog eltávolítása. Ez fokozottan jellemző volt a pár évtizeddel ezelőtti fogászatra. Az akkoriban súlyosnak és menthetetlennek tartott fogakat a mai modern konzerváló szemléletű fogorvosok megfelelő eszközökkel már meg tudják menteni, így a mostani fiatalok és középkorúak kisebb eséllyel fognak műfogsort viselni 60-as, 70-es, vagy akár 80-as éveikben.

Mind a műfogsornak, mind az inkomplett fogazatnak megvannak a maga hátrányai. A fogazatunk páros szervünk hasonlóan a lábunkhoz vagy a szemünkhöz. A megfelelő emésztéshez 11 pár fogra van szükségünk, vagyis 11 alsó és 11 felső fogra, melyeknek van szemben lévő szomszédjuk. Ennek hiányában nem tudunk megfelelően rágni, így a gyomornak nehezebb feldolgoznia az ételt, és ez emésztőrendszeri problémákhoz vezethet. Ezért fontos tehát, hogy a hiányzó fogak pótlásra kerüljenek akár híddal, akár implantátummal, vagy fogsorral.



A fogsor okozta problémák

Sokan csak a reklámokból, vagy nagyszüleinktől tudjuk, hogy milyen kényelmetlen műfogsort viselni. Akármilyen jól elkészített fogsorról is beszélünk, az idő próbáját semmi nem állja ki.

A leggyakoribb probléma az, hogy a fogsor folyamatosan koptatja a csontot, mely főleg az alsó fogsornál jelent problémát az idő múlásával. Míg a felső fogsoron a szájpadlás segítségével úgymond vákuumot képezhetünk, mely megtartja a fogsort, addig az alsó fogsornál nincs ilyen tartóerő. Az újra és újra elkészítet fogsorokat nehéz megszokni a beszéd és a táplálkozás miatt is. Sok idős ember ezért ragaszkodik régi jól bevált fogsorához, mely ugyan néha mozog, de már adoptálódott a szájhoz. Gondoljunk bele milyen nehéz akár egy friss tömés felszínét megszokni, ehhez képest mérföldekkel nagyobb változás egy teljes fogsor cseréje. A fogak elvesztésekor ezért javasolt azonnal pótolni az elvesztett fogat, megőrizve ezzel a csontozat teljességét.

A mozgó, laza fogsorokra pedig a mini implantátumra illeszthető fogsor jelenthet megoldást. A fogsor ez esetben a csontba ültetett mini implantátumra illeszkedik, mely patentszerűen stabilan tartja azt. A mini implantátum rendszerekre illesztett kivehető műfogsor nem mozdul el, fix marad minden körülmények között, de ugyanakkor kivehető és könnyedén tisztítható, cserélhető.

A legtöbb ma használatos műfogsor átalakítható úgy, hogy befogadja a mini implantátum műfogsorrögzítő rendszer elemeit, így egy megszokott, jól bevált fogsor még stabilabbá tehető. A mini implantátum rendszerrel nagyban fokozható a komfortérzet, hiszen még stabilabb, még fixebb, még megbízhatóbb lesz, ami eddig is bevált.



Gyógyszerek káros hatásai a szájüregre

Korunk előrehaladtával sokunk gyógyszerszedésre kényszerül. Egyes gyógyszerek a szájüregre is közvetlen hatással vannak. Ilyenek például egyes szájszárazságot okozó vérnyomáscsökkentő gyógyszerek.

Jobban is érdekli a gyógyszerek hatása? Olvassa el másik cikkünket is:  A gyógyszerek mellékhatásai a szájüregre.

Az idős korban gyakoribb szájszárazság is sok problémát okoz. Nemcsak kellemetlen, de a szuvasodás kialakulásához is megfelelő környezetet biztosít. A nyál hiánya egyben a semlegesítő anyag hiányát is jelenti, ugyanis a nyál az, ami segít a savak semlegesítésében étkezés után. Nyál hiányában a baktériumok elszaporodnak, a fogak könnyebben szuvasodnak.  Ebben az esetben fontos fogorvossal konzultálni, javasolt a szájszárazságra kifejlesztett készítmények (szájvíz, fogkrém) használata, illetve tanácsolt minél több, friss vizet inni.

A sok folyadék fogyasztása nemcsak fogaink egészségének megőrzésében, de szervezetünk egészséges működésének fenntartásában, életerőnk és fiatalságunk megőrzésében is sokat segít. Minden biológiai fogorvos ezt ajánlja!

Dentálhigiénia fokozottabban

Idősebb korban a szájápolás szempontjából kiemeltebb szerepe van a rendszeres dentálhigiéniai vizsgálatoknak, mert a foghiányok, fogpótlások, műfogsorok több törődést és gondoskodást igényelnek. Egyrészről figyelni kell a még meglévő, ép fogak tisztaságára, épségére, másfelől a pótlások környékének, a fogpótlás és az eredeti fog találkozásának, az íny egészségének vizsgálatára.

Minden kornak megvannak a maga fogápolási praktikái, így az idősebbeknek is meg kell tanulniuk pár új fogápolási praktikát, illetve a régieket egy kicsit módosítva kell begyakorolni, amiben egy dentálhigiénikus örömmel segít.

Egy-egy ilyen látogatás alkalmával, amit célszerű 3-6 havonta vagy egyéntől függően gyakrabban is megejteni, a dentálhigiénikus segíthet a nagymamáknak és nagypapáknak az önfeledt mosolyukat megőrizni, hogy immár felnőtt gyermekeikkel és unokáikkal boldog és vidám napokat, ünnepnapokat tölthessenek együtt, lehetőleg minél többet.

Cikkünk összeállításában segítségünkre volt fogorvos szakértőnk, Dr. Fülöp Papp Márta, a Naturadent vezető fogorvosa és a Naturadent lelkes, gyermekbarát, mindig mosolygós fogorvos és dentálhigiénikus csapata.

Naturadent
a természet erejével a fogak megmentéséért

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.