2013. 04. 04. - 11:21

Jönnek a fogak – Gyermekek fogászati problémái, tanácsok

Jönnek a fogak – Gyermekek fogászati problémái, tanácsok
A gyermekfogászatot eddig csak érintettük más cikkeinkben is, most azonban kifejezetten a gyerekek fogairól és szájápolásáról beszélgettünk Dr. Fülöp Papp Mártával, a NaturaDent Biológiai és Esztétikai Fogászat vezető fogorvosával.
Sok gyerek retteg a fogorvostól. Hogyan érdemes rászoktatni a kicsiket a fogászati látogatásra, hogy ne féljenek?

Azt hiszem ez nyilvánvaló, hogy az első látogatás a legfontosabb, és az első találkozás a fogorvossal a legmeghatározóbb. Ezért nagyon fontos, hogy a gyerekek ne csak 6-7 éves korukban látogassanak el először fogászatra a kötelező iskolai szűréskor. Már egészen kicsi korukban el lehet őket hozni, amikor talán még csak elkezdenek nőni a fogak. A szülőket is el tudjuk látni ilyenkor tanácsokkal, megmutatjuk nekik, hogyan mossák a kicsik fogait, így megelőzhetjük a későbbi fogászati problémákat.

gyermekfogászat

Az első látogatás a legfontosabb, és az első találkozás a fogorvossal a legmeghatározóbb

Először érdemes úgy elhozni őket, hogy csak szüleiket kísérik, és alkalmuk van beülni a székbe, ilyenkor lehet egy kicsit játékosan liftezni a fogorvosi székkel, hogy megszeressék az első találkozást a fogorvossal. Sokszor adunk a gyerekeknek fogászati tükröt, megmutatjuk, hogy otthon miként nézzék meg a fogaikat, mit tisztítsanak, mire figyeljenek, így legközelebb már nyugodtabban ülnek be újra a székbe. Ha még éppen csak nőnek a fogak, bepillantunk a szájukba, felvesszük a státuszt, azaz feljegyezzük, hogy melyik fogak vannak előtörőben, és melyek nőttek már ki.

Miért kell ezt számon tartani?

Ez azért fontos, hogy figyelemmel kísérjük a fogak fejlődését. Melyik mozog, melyik esett ki? Nő-e a helyére újabb, miért nem esik ki még az, amelyiknek már ki kellett volna? Az új, maradó fogak elhelyezkedése is fontos. Hogy mennyi helye lesz a többi fognak, hogy lesz-e torlódás, kell-e fogszabályozni? Ezeket fontos időben észrevenni.

Említetted, hogy van olyan eset, hogy nem esik ki, aminek már ki kellett volna. Ez miért van?

Bizonyos esetekben - leginkább a metszőfogaknál fordul elő - nincs maradó fog a tejfog alatt. Minden fognak megvan az ideje, amikor ki kell nőnie, és amikor a tejfognak ki kell hullania. A felső tej metszőfog például 16-22 hónapos korban tör elő, és 10-12 éves korban hullik ki. Tehát ha a tejfog még 12 évesen sem kezd el mozogni, pedig a többi fog váltása időben megtörtént akkor készíthetünk egy helyi, digitális röntgenfelvételt, hogy megvizsgáljuk, van-e maradó fog a tejfog alatt, és van-e szabad útja az előtörésre.

digitális röntgenfelvétel

A rendelőben digitális röntgenfelvételt készíthetnek, hogy megvizsgálják, van-e maradó fog a tejfog alatt, és van-e szabad útja az előtörésre

Milyen egyéb veszélyek fenyegetik a gyerekek fogait?

A tejfogakat is ugyanúgy érinti a gingivitis, vagyis az ínygyulladás és a fogszuvasodás problémái. A szuvasodás idővel érzékenységgel és fájdalommal jár, azonban az ínygyulladás nem okoz fájdalmat, és ha a gyerekek nem szólnak, nem minden esetben veszik észre a szülők. Ezért kell tehát odafigyelni a jelekre. Ezek lehetnek ínyvérzés, élénk piros, duzzadt íny, íny visszahúzódás, vagy tartós rossz lehelet.

Cikkünk hamarosan folytatódik, akkor megnézzük, mit tehetünk gyermekeink fogainak egészsége védelmében.

Addig is várja Önt is és kedves családját is szeretettel, a Naturadent biológiai és esztétikai lézerfogászat fogorvos csapata Budapesten a Váci utcában, a Fővám tértől pár lépésnyire.

Naturadent
a természet erejével a fogak megmentéséért

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.