2013. 10. 08. - 08:54

Miért kell onlay a fogamba?

Miért kell onlay a fogamba?

Mai interjúnk alkalmával arról kérdeztük Dr. Fülöp Papp Mártát, hogy miért lehet jobb alternatíva egy inlay vagy egy onlay betét a kezelt fog számára, mint a fogtömő anyag, amikor a sérült, vagy szuvasodásától megtisztított fogat építik vissza eredeti formájára.

Minden esetben javasolt az inlay vagy onlay betét?

Nem feltétlenül szükséges inlay vagy onlay betéteket alkalmazni a fog visszaépítésére, csak azokban az esetekben, amikor a fog jelentősebb része letört, vagy szuvasodás miatt eltávolításra került. Egy bizonyos pótlási mennyiség után a fogtömő anyag már nem lenne képes a fogazat normális használata mellett a rá nehezedő nyomást és terhelést elbírni. Ezt a szerepet veszik át az inlay vagy onlay betétek. Ha nagyon nagy a hiányzó felület, akkor koronát alkalmazunk.

Mi a különbség közöttük?

Az inlay betét a fog belső, rágófelület felöli oldalán, kisebb rágófelület pótlására alkalmas, az onlay betéteket nagyobb hiányok esetén alkalmazzuk, míg a koronákkal a teljes fogfelszín pótolható. Onlay betétet ott kezdünk el alkalmazni, ahol már a fog egyik fala akár teljesen hiányzik. Az inlay és az onlay betétek készülhetnek grádiából, ceramage-ból, a fogpótló koronák pedig préskerámiából, cirkon-kerámiából és fémkerámiából

Miért előnyösebb az inlay és onlay betét, mint egy sima tömés?

Fontos szempont az, hogy az inlay és onlay betétek anyaga erősebb, mint a normális fogtömő anyag, így ezek a tömések a fogat is jobban védik. Az grádia és a ceramage betétek erősebb harapásra nem törnek le, hosszabb ideig és jobban védenek.

Manapság már vannak olyan nagyon kiváló minőségű kompozit tömések, melyek szinte egyáltalán nem zsugorodnak, de a régebbiek esetében még előfordul, hogy a tömés mentén a zsugorodás miatt rés alakult ki, melyen át lepedék és baktériumok kerültek az üregbe, és ott a fog újra szuvasodni kezdett. A legújabb lézerfogászati technikákkal eltávolított szuvasodások esetén a szuvas terület után fennmaradó térhálós szerkezetbe minden eddiginél jobban, tartósabban tapad bele a fogtömő anyag, de nagyobb kiterjedésű szuvasodás esetén már ennek a tartóssága sem megbízható.

A sima fogtömő anyagok minimális zsugorodásával ellentétben az inlay és onlay betétek fix méretűek, nem zsugorodnak, így jobban védik a fogat. Lényeges előny továbbá, hogy az inlay betét, az onlay betét és a korona is egy lenyomat alapján készített pótlás, amelyet a fogtechnikusok maximális pontossággal készítenek el, kidolgozva a fog rágófelszínén lévő csücsök-barázda rendszerét, amelyet a szájban lehetetlen lenne ilyen alapossággal kivitelezni.



A mi célunk, hogy úgy pótoljuk a fellépő foghiányt, hogy az úgy tűnjön, mintha sosem keletkezett volna. Ezért minden esetben olyan fogpótlásokról kell gondoskodnunk, amelyek tökéletesen illeszkednek a fogsorba és maximális használhatóságot adnak, mind esztétikai, mind funkcionális szempontból. A saját fogaink és pácienseink fogainak pótlása esetén is inlay, onlay betéteket alkalmazunk, mert pácienseinknek és saját magunknak is csak a legjobbat adhatjuk.

Az inlay és onlay betéteket egy lépésben, gyorsan ragaszthatjuk be a fogba, maximálisan lefedve a foghiányt, lezárva a fogat. Inlay, onlay betéteket vagy koronát alkalmazva pácienseinknek rövidebb ideig tart a kezelés, kevesebb kellemetlenséget okozunk, ki tudjuk küszöbölni a foghiány alkotta üreg nedvesedését, a baktériumok üregbe jutását és a további fogszuvasodást.

Hogyan készülnek el a pácienseiknek az inlay és onlay betétek, a koronák?

Ha kifejezetten fogpótlási igénnyel keresnek fel minket pácienseink, akkor már az első látogatás alkalmával röntgenfelvételt készítünk a fogról, hogy lásuk, biztosan minden rendben van a gyökércsúcson. Nagyon fontos, hogy ki tudjuk szűrni, hogy nincs-e gyulladás, nincs e bármiféle rejtett problémaforrás, amit előbb le kell kezelnünk, hogy biztos, problémamentes alapra kerüljön a fogpótlás.



Ha erről meggyőződtünk, kitisztítjuk a fogat és lenyomatot veszünk az alsó és felső állcsontról is, hogy a technikus pontosan ki tudja dolgozni a harapást, a fog formáját. Ezután a fogba ideiglenes tömést teszünk, amely egy hétig marad a fogban beragasztás előtt. Fontos, hogy ha az ideiglenes tömés kiesik, akkor javasoljuk pácienseinknek, hogy mindenképp jöjjenek vissza, mi gyorsan pótoljuk azt, mert ha szabadon hagynánk, akkor a fogba lepedék kerülhet, továbbá erősen érzékeny is lehet a tömések fogadására kialakított rész.

A levett lenyomatot elküldjük a fogtechnikusunknak, aki ezután a páciensünk által kiválasztott anyagból elkészíti az onlay, az inlay betétet vagy a koronát. Erre körülbelül egy hetet kell várni. Egy hét után a pótlást beragasztjuk, és ellenőrizzük a harapást.

Amennyiben szükséges, igazítunk és finomítunk rajta, ameddig a fogpótlás tökéletesen nem illeszkedik bele a kialakított helyére és a fogsorba. Páciens tőlünk csak és kizárólag tökéletes fogpótlással távozhat!

Említetted, hogy több féle anyagból készülhetnek. Mi dönti el, hogy melyiket választjátok?

Mint említettem, az inlay, onlay betétek esetén 2 típusú anyagból van lehetőség választani, ezek a grádia és a ceramage, a koronák esetében 3 típust alkalmazunk, a préskerámiát, a cirkon-kerámiát és fémkerámiát. Mindegyiknek megvan a maga előnye és hátránya is, amit konzultációnk alkalmával részletesen elmondunk pácienseinknek.



Az anyagok közötti döntésben szerepet játszik a fogpótlások ára, és az esztétikai szempontok is. Különös figyelmet fordítunk a biorezonanciás méréskor kapott eredményre, hogy milyen anyagot fogad el a szervezetünk, mivel fontos, hogy a későbbiek során a szervezetünkben levő anyag ne váltson ki semmilyen allergén vagy védekező reakciót. Ez a biológiai fogászat egyik fontos alappillére.

Mi mindig a hosszú távú gondolkodást javasoljuk a pácienseinknek. Lehetséges, hogy egy műanyag tömés 10-20%-kal olcsóbb, de élettartama rövidebb és adott távra vetítve 2-3-szoros árat is kifizet valaki a műanyag tömések cseréje végett, mint mondjuk egy grádia esetén. Ha az ember a fogait sokáig akarja problémamentesen viselni, használni, akkor így is kell gondolkodnia.

Ha bármilyen további kérdése lenne a fogpótlásokkal kapcsolatban forduljon Dr. Fülöp Papp Mártához vagy csapatának bármely tagjához, akik szívesen látják Önt is, a Szabadság híd pesti hídfőjénél, a Fővám tértől pár lépésnyire. Kérjen bátran konzultációs időpontot!

Naturadent
a természet erejével a fogak megmentéséért

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.