2013. 08. 07. - 09:08

Mindent a szájápolásról – Milyen fogkefét válasszunk?

Mindent a szájápolásról – Milyen fogkefét válasszunk?
Korábban már írtunk a helyes fogmosási technikáról, most ezt a sorozatot folytatva annak jártunk utána, milyen fogkefét válasszunk. Dr. Fülöp Papp Márta, a Naturadent esztétikai és biológiai fogászat vezetője volt ez alkalommal is segítségünkre, aki nem csak tanácsokkal látott el, de érdekességeket is megosztott velünk.
Melyek a legfontosabb szempontok fogkefénk kiválasztásánál?

Először is tévhit, hogy minél erősebben súroljuk fogainkat, annál hatékonyabb tisztítást végzünk. Éppen ezért nem szabad erős sörtéjű fogkefét használni, mert könnyen kárt tehetünk az egyébként ép fogakban is, fognyaki kopást, vagy akár ínyvisszahúzódást eredményezve. A puha sörtéjű fogkefe továbbá azért is jó, mert a könnyen hajló szálak jobban elérik a nehezen hozzáférhető helyeket. Nem fontos, hogy a sörték különböző hosszúságúak legyenek, mert annak megvan az a veszélye, hogy nem minden terület lesz egyformán tiszta, lepedékmentes. További szempont, hogy legyen kisebb a fej mérete, mert így a hátsó fogak is könnyebben tisztíthatók. Amit még fontosnak tartok, hogy stabilan tudjuk fogni fogkefénket, ezért inkább az egyenes szárú, nem hajlítható változatokat keressük. Így biztosan minden területet egyformán alaposan meg tudunk mosni.



Hogyan tisztítsuk fogközeinket? Oda is próbáljunk meg beférni a fogkefével?

A fogak approximális, tehát egymás felé néző felszínei valóban nehezen érhetők el fogkefével, így igazán hatékonyak csak akkor tudunk lenni, ha a fogkefével történő fogmosást kiegészítjük fogselymezéssel, illetve fogköztisztító kefe használatával. Nem is gondolnánk, mennyi lepedék marad ott annak ellenére, hogy jó alaposan megmostuk a területet. Időnként nem árt plakkfestővel önellenőrzést tartani. Ezt megtehetjük tabletta elrágásával, de ma már létezik olyan szájvíz is, ami ugyanúgy tartalmazza azt a festékanyagot, ami elszínezi a lepedéket. Így könnyen megtudhatjuk, mely területekre kell jobban odafigyelni.

Tudta-e, hogy? > Vajon mivel mostak fogat régen?

Az első fogkefék, mint oly sok találmány, Kínából származtak. Egy speciális fából, az arakfából, vagy más néven fogkefefából készítették el a szárát, aminek az volt a különlegessége, hogy fogmosás közben egy fanyar nedvet engedett ki magából. Ez a nedv csersavat is tartalmaz, ami baktériumölő és sebösszehúzó hatású anyag. A fogkefe sörtéje pedig vaddisznószőrből készült.


Naponta többször használjuk a fogkefénk a fogaink tisztán tartására, de vajon magát a fogkefét kell-e a tisztítani?

Természetesen kell, hiszen rengeteg baktérium kerül rá használat közben. Érdemes minden fogmosás után alaposan elmosni a fogkefénket is és hagyni lecsöpögni, megszáradni. Ha Sonicare ultrahangos elektromos fogkefénk van, akkor ezt megteszi a fogkefe mellé járó mini fejsterilizáló. És legyen bármilyen a fogkefénk, 3-4 havonta érdemes lecserélni, újat beszerezni, hiszen a sörték is a napi használattól elpuhulnak, kopnak, egyre hatástalanabbá válnak. Ha valóban mindig hatékony és alapos fogmosást szeretnénk, akkor erre is érdemes odafigyelni. Egyes egyedi fogkefe gyártók már külön éves szettet is összeraknak, ami egyben tartalmaz 4 fogkefét, akár külön színnel jelölve meg egymástól őket.



Úgy tudom, ma is vannak olyan népek, amelyek a természetes fogkeféket részesítik előnyben…

Afrikában nagyon sokan, elsősorban a törzsi körülmények között élők közül, szinte egész nap egy bottal, vagy ágacskával a szájukban teszik a dolgukat. Ezt a fadarabot, vagy gyökérdarabot nevezik afrikai fogkefének, amelyet rágcsálva egyrészt tisztítják fogaikat, másrészt stresszoldónak sem lehet utolsó. Ugyanúgy, ahogyan az ősi kínai fogkeféknél, ezekből is csersavas anyagok oldódnak, elősegítve a mechanikai tisztítás hatékonyságát. Amerikában egyébként egyre elterjedtebb a rágóbot, számos helyen kapható, mint a fogkefe természetes alternatívája.



Mi a Naturadentnél a természetesség hívei vagyunk. Várunk szeretettel mindenkit rendelőnkbe, ahol minden fogápolással kapcsolatos kérdésre bárki választ kaphat.

Naturadent

a természet erejével a fogak megmentéséért

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.