2022. 02. 08. - 11:00

Felejtsük el az 5G-t? Gyorsan halad a 6G-kutatás

Felejtsük el az 5G-t? Gyorsan halad a 6G-kutatás

Egy új finn konzorcium és a japán-amerikai együttműködés már a következő generációs rádiótechnológia-fejlesztés felgyorsításán dolgozik és a vezeték nélküli technológia szabványosítás élére áll.

Bár a világban még az 5G hálózat sem terjedt el nagymértékben, a 6G hálózatok fejlesztése stabilan halad előre, sőt gyorsul.
 
Kulcsszerepet játszik ebben egy új finn konzorcium, melynek célja a következő generációs rádiótechnológia fejlesztésének felgyorsítása, valamint a japán-amerikai szövetség, mely a vezeték nélküli technológia-szabványosítás élére áll.
 
A 6G fejlesztését és bevezetését már most isbillió dolláros lehetőségkéntemlegetik a mobilipar esetében - a technológiai vezető szerep pedig a világ számos országában politikai prioritássá válik.
 
Noha korai lenne előrejelezni a 6G szabvány végleges formáját vagy azt, mely technológiák kerülnek bele, már létezik néhány ésszerű feltételezés a képességekkel és az akadályokkal kapcsolatban, melyekkel az üzemeltetőknek, a gyártóknak és a kutatóknak szembe kell nézniük. Olvasd el: 6G - Kiderültek az üzemeltetők legnagyobb kihívásai
 
A 6G hálózatok fejlesztése stabilan halad előre, sőt gyorsul a világban
A 6G hálózatok fejlesztése stabilan halad előre, sőt gyorsul a világban
 
6G rádió
 
Nyilvánvaló, hogy a 6G hálózatok jelentős javulást tesznek majd lehetővé a sebesség, a kapacitás és az alacsony késleltetés terén, sőt, lényegesen intelligensebbek és megbízhatóbbak lesznek.
 
Mindez nemcsak jobb mobil szélessávot biztosít - olyan kifinomult szolgáltatásokat is lehetővé tesz, mint a teljesen magával ragadó kiterjesztett valóság (XR), a nagy pontosságú mobil hologramok és a digitális ikrek.
 
Kulcsfontosságú lesz ezen alkalmazásoknál a 6G kapacitása a jelenlegi korlátok – például a mobileszközök korlátozott feldolgozási képességei - kompenzálására, de ugyanilyen fontos lesz az intelligencia hálózatba integrálása is.
 
A 6G kapacitása százszor akkora lesz, mint az 5G-é, s négyzetkilométerenként 10 millió eszközt lesz képes kezelni - amennyiben megvalósulnak a legambiciózusabb tervek.
 
A jelek elérik a felszín feletti 10 ezer métert, lehetővé téve a „3D lefedettséget” a levegőben, az űrben és a tenger mélyében.
 
Ezekkel a képességekkel az intelligens érzékelés, helymeghatározás, élszámítás (edge) és nagyfelbontású képalkotás mind lehetségessé válna.
 
A spektrum ugyanakkor várhatóan az egyik legjelentősebb probléma, mivel a 6G valószínűleg még magasabb frekvenciákat használ majd a kapacitásnövekedés maximalizálása érdekében, beleértve az 1 THz-es és a THz alatti szintet.
 
Finnországban egy új kezdeményezés a rádiótechnológiákra és a spektrumra összpontosít.
 
A nemzet nagy múltra tekint vissza a RAN technológia fejlesztésében - reméli, folytathatja is ezt a hagyományt, ahogy az iparág az 5G-ről a 6G-re tér át. Az RF Sampo elnevezésű projektben kilenc vállalat vesz részt, valamint három akadémiai szervezet, köztük van a Nokia, a Bittium és a finn Oului Egyetem.
 
A 6G szabványosításával kapcsolatban itt olvashatsz az RF Sampo kezdeményezésről.
 
 
L.A.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.