2015. 05. 10. - 18:16

Kismamák rémálma a méhen kívüli terhesség

Kismamák rémálma a méhen kívüli terhesség

Sokan csak kórházi mítoszként beszélnek róla, mások könnyedén átvészelik, míg vannak akik komoly életveszélyes állapotban kerülnek kórházba.


Amit a méhen kívüli terhességről tudni kell

Sok kismamában és gyermekét tervező fiatal nőben felmerül a kérdés, hogy mi is az a méhen kívüli terhesség és mi okozza. Sajnos még maguk az orvosok sem tudják pontosan meghatározni, hogy mi okozza a méhen kívüli terhességet, rizikó faktorok azonban, mint minden egyéb „betegségnél” itt is vannak. Ilyenek például a fejletlen nemi szervek, a túl hosszú petevezeték illetve a petefészek ciszták is. A méhen belüli fogamzásgátló eszközök miatt is kialakulhat méhen kívüli terhesség, azt ugyanis megakadályozzák, hogy a megtermékenyített petesejt beágyazódjon, azt viszont, hogy a méhen kívül megtermékenyüljön már nem.


De mi is pontosan az a méhen kívüli terhesség?

Azokat a terhességeket, amelyek nem a méhüregen belül ágyazódnak be, összefoglaló néven méhen kívüli terhességnek nevezzük. A leggyakoribb eset, amikor az egyik petevezetékbe ágyazódik be a megtermékenyített petesejt. Ez azonban komoly hasüri vérzést okozhat ami életveszélyes állapottá is fajulhat. Ha csak a méhen kívüli terhesség gyanúja felmerül, azonnali orvosi segítség indokolt, hiszen egy ilyen terhesség az anya életébe is kerülhet.

A méhen kívüli terhesség életveszélyes is lehet
Komoly hasi fájdalmakat és vérzést okozhat a méhen kívüli terhesség

 


Hogyan lehet a méhen kívüli terhességet kezelni?

Sajnos a méhen kívüli terhesség felismerése nem mindig egyértelmű, így sok kismama már életveszélyes állapotban kerül a kórházba. Amikor a nő várandóságra gyanakszik és pozitív terhességi tesztet készít, érdemes mielőbb felkeresni egy szakorvost. Az orvos kikérdezi a kismamát, majd hasi vagy hüvelyi ultrahangot készít, hogy ezzel is igazolja a terhesség meglétét. Amennyiben bármi jel is arra mutat, hogy a terhesség nem méhen belül alakult ki, úgy komoly kismedencei ultrahangot végez.

Sok esetben a természet maga vet véget a veszélyes állapotnak, ilyenkor a terhesség elhal és a megtermékenyített petesejt felszívódik. Amennyiben ez nem történik meg laparoszkópos műtétre lehet szükség. A műtét folyamán amennyiben a petevezeték nem sérült, van lehetőség megtapadt petesejt kivételére, ilyenkor nem válik szükségessé a petevezeték eltávolítása. Amennyiben azonban a petevezeték roncsolódott, úgy annak eltávolítása elengedhetetlenné válik.

 

-BT-

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.