Összefüggés van a rák és cukor között?

Kapcsolatot találtak kutatók a cukorfogyasztás és bizonyos rákos megbetegedések között, s mindez a glükóz transzporter nevű fehérjéhez kötődik.
A tüdőrák két altípusnánál is megtalálták a kutatók az ún. glükóz transzporter 1 (GLUT1) fehérjét – adta hírül a Dallas-i Texas Egyetem új tanulmánya. A kutatók váratlan összefüggést fedeztek fel a glükóz, a cukor, és a rák bizonyos típusai között.
A kutatók a The Cancer Genome Atlas adatait elemezték, ,mely 33 ráktípust térképezett fel több mint 11 ezer páciensnél – s kiderült, hogy a fehérje, mely a glükóz sejtekhez juttatásáért felelős, nagyobb mennyiségben található meg a nem kissejtes tüdőrákoknál, mint amilyen a laphámsejtes karcinóma (SqCC), mint az adenokarcinómánál (ADC).
Számos rákos sejt függ a cukortól - energiát nyújt számukra
„Azt gyanítottuk, hogy számos rákos sejt függ nagymértékben a cukortól, energiaellátást jelent a számukra, de kiderült, hogy egy specifikus típusra – a laphámsejtes karcinómára – ez különösen igaz” - mondta el dr. Jung-Whan Kim, a Texasi Egyetem biológiai tudományok professzorasszisztense.
A fehérje, mely felelős a glükóz továbbításáért, glükóz transzporter 1-ként ismert (GLUT1) – a sejtekbe juttatja a glükózt, melyet ott energiaként hasznosít a szervezet, s hozzájárul a sejtanyagcseréhez.
„Ezen tanulmány előtt azt gondoltuk, hogy e két tüdőrák altípus metabolikus jellemzői hasonlóak, ám most kiderült, hogy nagyon különbözőek. A felfedezés pedig arra is rávilágított, hogy a rák nem csupán egy betegség, hanem több betegség, amelynek különféle tulajdonságai vannak.”
A kutatás kimutatta, hogy a GLUT1 megemelkedett szintje összefüggésbe hozható a laphámsejtes karcinóma cukor-igényével.
Hajlamosak vagyunk sok cukrot fogyasztani - számos ételben rejtőzik, nemcsak édességekben
„Megvizsgáltuk a jelenséget több szempontból, s a GLUT1 következetesen aktív volt a rák ezen altípusában – mondta el dr. Kim. – Az adenokarcinóma kevésbé függ a cukortól. Tanulmányunk mindenesetre az első, mely kimutatta, hogy ezen két ráktípus anyagcseréje különálló és egyedi.”
A kutatók egyébként izolált tüdőrákos sejtekben figyelték a GLUT1 hatását, egereknél, mindkét kissejtes daganatos betegség esetében.
A tüdőrákos egereknek GLUT1 inhibitort adtak, s a laphámsejtes karcinóma csökkent, ám ez nem volt igaz az adenokarcinóma esetében. Nem történt ugyan előző esetben sem teljes felszámolás, de jelentősen csökkent a tumor növekedése.
A GLUT1-et a kutatók ígéretesnek tartják az új gyógyszeres terápiák kialakításában.
A tanulmányt a Nature Communication szaklap közölte.
Kapcsolódó cikk:
Hogyan maradunk karcsúk a teljes kiőrlésűtől?
A túl kevés glutén is veszéllyel jár
A sportolók is csak vizet igyanak
B.A.