2011. 01. 14. - 19:36

A kényszeres evés rabságában

A kényszeres evés rabságában
A kényszeres evés fogalma csak annak érthető igazán, aki már átélte. S aki átélte, pontosan tudja mit jelent! Van, hogy „rohamként” éri az embert, s semmi nem számít, csak az étel utáni vágy, az evésben keresett, majd röpke pillanatra megtalált kielégülés!
A kényszeres evés rabságábanUtólag szinte érthetetlen, honnan jön ez az erős késztetés, ez a megmagyarázhatatlan, kényszeres vágyakozás, s hogy képes magával sodorni még a látszólag legerősebbeket is. De kétség kívül megteszi.       
A kényszeres evés olyan, mint egy függőség; amíg nem elégül ki az evés iránti vágy, nem hagyja nyugodni az embert!
Kényszeres evés – Érzelmi evés
Az érzelmi evések különböző élelmiszerfüggőséget okoznak, melyek különböző indíttatású érzelmekkel párosulnak. A szervezet ilyenkor ösztönösen arra használja fel a bevitt táplálékot, hogy megnyugtassa az idegrendszert: csillapítsa a szorongást, a haragot, a depressziót vagy csak egyszerűen elűzze az unalmat.
Az érzelmi evés nemcsak súlyos pszihológiai problémáktól és belső konfliktusoktól függhet, a mindennapi életet, normális aktivitást élők körében is előfordulhat a túlzott élelmiszer- bevitel kényszerből.
Az egészségügyi szervezet (WHO) figyelmeztetése szerint a 21. században a stressz jelenti a legnagyobb veszélyforrást egészségünkre nézve. A legfrissebb tanulmányok is alátámasztják azt a feltételezést, amely szerint az állandó feszültség – legyen szó munkahelyiről vagy magánéletiről – elhízáshoz vezethet.
Testi helyett szellemi táplálék
Ha a fenti (figyelem) elterelő hadművelet első nekifutásra nem járt sikerrelA kényszeres evés rabságában, fogyassz legalább egészséges ételeket, mint néhány falat sajtot, vagy pár szem diót, mogyorót. De – a magas cukortartalmú tejcsokoládé helyett – az étcsoki is ajánlott, mivel már kis mennyiségben is csillapítja az édesség iránti vágyat és amellett ugyanúgy boldogsághormonokat szabadít fel, mint édesebb társa…
Kérj segítséget
Ha minden próbálkozásod ellenére sem kerülsz ki győztesen a nassolnivalókkal és a felszaladt kilókkal folytatott küzdelemből, ne szégyelld kikérni szakember véleményét: fordulj táplálkozási tanácsadóhoz. A vele folytatott konzultáció során közösen kialakíthatjátok étkezési szokásaid megfelelő rendjét.
Éjjel soha
A túlsúlyosak mintegy egyötödére jellemző, hogy a felesleges kalóriákat nappal, munka közben, szinte észrevétlenül, lopakodó üzemmódban, vagy este 23 óra után pumpálják magukba.
A pszichológusok feltételezése szerint az éjszakai evés hátterében legtöbbször lelki okok állnak, de sok esetben „csupán” alvászavarról van szó. Az viszont tény, hogy a hűtő ellen éjszaka indított roham (és annak bevétele) után csak túlsúllyal fújhatunk visszavonulót.
Magyarul: semmi sem hizlal jobban a késő esti falatozásnál. Emellett az éjszakai pihenésnek is lőttek, mivel a telített gyomor egész éjszakás feldolgozómunkára van kényszerítve a kikapcsoló leállás helyett.
Forrás: www.fogyas.info, www.etvagycsokkentes.com, www.fokuszbanano.hu



Memo


Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.