2012. 09. 07. - 12:56
Mennyi vízre van szüksége a szervezetünknek?

Szervezetünk nagy részét víz alkotja. Nagyon fontos a pótlása, az elegendő folyadék.

Ennek függvényében látjuk a folyadék fontosságát is. Az olyan test, amelynek a nagyobb százaléka víz, nyilvánvalóan előbb meg fogja érezni a hiányt, előbb károsodik, előbb szárad ki. Életünk során ezeket szem előtt kell tartani szigorúan. Főleg a kisgyermekeknél és az idősebbeknél, hiszen ők nem biztos, hogy tudatában vannak annak, hogy már vészhelyzetbe kerültek. Egyzserűen nem érzik annyira meg a szomjúságot! Vigyázzunk tehát!
Az emberi szervezet víztartalma közel állandó, de folyamatosan cserélődik. A napi átlagos vízveszteség 2-2,5 liter. Egészséges ember szervezetében a vízveszteség és a vízfelvétel egyensúlyban van. A vízfelvétel alapvető ingere a szomjúságérzet. Ha a vízháztartás egyensúlya megbillen, akkor kiszáradás veszélye fenyeget. A dehidratáció jellemző tünetei lehetnek a száraz nyelv és nyálkahártyák, aláárkolt szemek, hűvös végtagok, sápadt bőr és csökkent vizeletmennyiség.
Ha testtömegünk folyadéktartalmának 5 százalékát elveszítjük, akkor munkaképességünk 30 százalékkal is csökkenhet. De ennél van veszélyesebb helyzet is jóval, amikor már 10 százalék folyadékveszteség, az zavarodott állapothoz vezet, sérülhetnek az agyi erek, bevérzések, bénulások és izomgörcsök keletkezhetnek. 20 százalékos folyadékvesztése esetén leállhatnak a vesék, és a keringés. Nagy mennyiségű folyadékbevitel esetén a testnedvek felhígulnak, ez a vízmérgezés. A sok vizet a vesék képtelenek kiválasztani.