2025. 07. 06. - 10:52
Sokszor problémás a kkv-knál az MI bevezetése

Az európa cégek a Big Tech árnyékában vergődnek, miközben a szabályozás túl gyors, a versenyhátrány pedig túl nagy.
A mesterséges intelligencia forradalma éppen most zajlik, de nem mindegy, ki irányítja. Míg az amerikai technológiai óriások hatalmas erőforrásokkal gázolnak előre, a magyar és európai kis- és középvállalkozások egyre hangosabban tiltakoznak: adjunk időt az alkalmazkodásra, különben végünk van. A Mistral nevű francia mesterséges intelligencia-vállalat kezdeményezésére most 110 cég, köztük a Siemens Energy, az ASML és az Airbus is, nyílt levélben kérte az Európai Unió vezetőitől, hogy két évvel halasszák el a mesterséges intelligencia-szabályozás élesítését. A tét nem kicsi: Európa versenyképessége forog kockán.
A mesterséges intelligencia egyesek szerint már nemcsak technológiai vívmány, hanem politikai és gazdasági fegyver is. A jelenlegi uniós AI Act előírásai, melyek fokozatosan lépnek életbe 2024 és 2026 között, olyan szigorú adatkezelési, átláthatósági és kockázatkezelési elvárásokat írnak elő, amelyeket az európai kkv-k egyszerűen képtelenek teljesíteni, miközben a tengerentúli nagyvállalatokat ezek jóformán nem érintik. Így történhet meg, hogy a helyi vállalkozások nemhogy nem tudják kihasználni a mesterséges intelligencia előnyeit, hanem inkább adminisztratív rémálomként élik meg a szabályozást.
A probléma mélyebb annál, mintsem hogy néhány paragrafuson kellene finomítani. A Mistral által indított „Mesterséges Intelligencia az Állampolgárokért” nevű kezdeményezés pontosan ezt a strukturális különbséget próbálja orvosolni: azt, hogy a mesterséges intelligencia jelenleg „történik” az emberekkel és országokkal, nem pedig értük történik. A cél az, hogy az államok és intézmények is valódi szereplőként vehessenek részt ebben az átalakulásban, ne csak passzív elszenvedőként. Ez különösen fontos Magyarországon, ahol az informatikai infrastruktúra gyakran még elmaradott, a kkv-k digitalizációs felkészültsége pedig sok esetben hiányos.

Érdekes hónapok előtt állunk
A halasztás nem a szabályozás elutasításáról, hanem az észszerűsítésről szól. A nyílt levél szerint a túlszabályozás éppen azt a rugalmasságot veszi el a hazai innovátoroktól, amelyre szükségük lenne a versenyben maradáshoz. Ha a magyar kkv-kat ugyanazokkal a kritériumokkal mérik, mint a több milliárd dolláros amerikai óriásokat, azzal nemcsak a fejlődésüket lehetetlenítik el, hanem a gazdasági szuverenitást is veszélybe sodorják. Itt az idő, hogy az EU felismerje: a versenyképesség nemcsak a szankciókon múlik, hanem azon is, hogy időt ad-e a saját cégeinek a felzárkózáshoz.
A szabályozás helyett most az együttműködésre kellene helyezni a hangsúlyt. Képzeljünk el egy olyan Magyarországot, ahol a kkv-k támogatást, nem büntetést kapnak a mesterséges intelligencia bevezetésére. Ahol egy cipőgyártó vagy könyvelőiroda képes lenne kihasználni a mesterséges intelligencia adatfeldolgozási és automatizálási képességeit anélkül, hogy jogi labirintusba veszne. Ez nem utópia, csak akarat és átgondolt szabályozás kérdése.
CS.SZ.