2025. 07. 05. - 08:00

A digitális dominancia koronázatlan királya: generatív mesterséges intelligencia

A digitális dominancia koronázatlan királya: generatív mesterséges intelligencia

Egy friss kutatás kimutatta, hogy a generatív mesterséges intelligencia minden más technológiát megelőzve vezeti a digitális forradalom listáját.

A világ legnagyobb technológiai átalakulásának közepén állunk és egyértelmű győztes körvonalazódik: a generatív mesterséges intelligencia. Az ESSEC Business School vadonatúj kutatása, a Digital Disruption Matrix 2025 szerint ez a technológia messze megelőzte az összes többi, jövőformáló megoldást. A mesterséges intelligencia 89,45-ös diszruptív hatás értéke szinte kétszerese a második helyezett technológiának. Ez nemcsak egy mérföldkő, hanem egy világos üzenet is, hogy aki ma nem foglalkozik a generatív mesterséges intelligencia lehetőségeivel, az lemarad.
 
A kutatás hat fő technológiát vizsgált, köztük a kvantumszámítást, a blokkláncot, a robotikát, au automatizálást, a megújuló energiát és az energiatárolást, de egyik sem tudott olyan gyorsan és mélyen hatni, mint a generatív mesterséges intelligencia. A mögöttes értékelési rendszer szigorú, hiszen tudományos publikációk, szabadalmak, iparági trendek és szakértői vélemények alapján történt a vizsgálat. Ezek alapján a generatív mesterséges intelligencia nemcsak trendi hóbort, hanem valódi forradalom. A technológiai világ élén most már hivatalosan is a kreativitást és produktivitást újra szabó generatív mesterséges intelligencia áll.
 
Az elmúlt öt év publikációs robbanása a generatív mesterséges intelligencia témában még a 2021-es blokklánc-lázat is túlszárnyalta. Ez a tendencia ráadásul nem csökken, éppen ellenkezőleg: egyre mélyebben épül be az üzleti világba, a médiába, az oktatásba és a közszolgáltatásokba is. Az elemzés rámutat arra is, hogy még a kevesebb figyelmet kapó „leíró mesterséges intelligencia”, azaz a statisztikai elemzés és mintafelismerés is kulcsszerepet játszik az új digitális ökoszisztéma felépítésében. Ezek a technológiák egymást erősítve viszik előre a jövőt.
 
 
gmi_kiraly_torzs
Ez a technológia most mindent felülír: itt az új világrend
 
A szektoronkénti lebontás további érdekességeket tár fel. A luxusipar például megosztottan, de hatalmas potenciált lát a generatív mesterséges intelligenciában, míg az ingatlanszektor már most ujjong a megújuló energia lehetőségeitől. Az autóipar viszont kifejezett szkepticizmussal kezeli a blokkláncot. A kvantumszámítás? Még mindig rejtély, de egyre több cég próbál felkészülni arra, hogy ha eljön az ideje, ne maradjon le. A generatív mesterséges intelligencia közben csendben lebontja az akadályokat, hiszen olcsóbbá teszi a robotikát, lerövidíti a fejlesztési ciklusokat és új piacokat teremt.
 
Ugyanakkor minden előrelépésnek ára van és jelenleg ez az ár az energia. A tanulmány szerint az energiatárolás vált a technológiai innováció fő akadályává, átvéve a stafétát a jól ismert Moore-törvénytől. A jövő megvalósításához most már nem az a kérdés, hány tranzisztort fér el egy chipen, hanem hogy honnan szerezzük meg a szükséges energiát a mesterséges intelligencia és társai működtetéséhez. A szingapúri Smart Nation kezdeményezés például már ezt a kihívást tartja szem előtt és a kutatás szerint éppen ilyen tudatos infrastruktúra-építésre van szükség világszerte.
 
 

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.