2025. 07. 01. - 09:10
Generatív mesterséges intelligenciát vetett be a robottervezéshez az MIT

Az MIT kutatói új tesztjeikben generatív mesterséges intelligenciát használtak egy ugró és egy víz alatti robot tervezésének szimulálására és optimalizálására.
Közzétette két új robotikai projektje eredményeit az MIT Számítástechnikai és Mesterséges Intelligencia Laboratóriuma (CSAIL) – ezek a projektek mesterséges intelligenciát használnak a robottervezés javítására és felgyorsítására.
A tesztek során a kutatók generatív mesterséges intelligenciát alkalmaztak az ugró és sikló víz alatti robotok terveinek optimalizálására. Mindkét projekt a mesterséges intelligencia platformot használta különböző tervek azonosítására és tesztelésére egy fizikai szimulátorban, az optimális verzió megtalálására.
Gyorsabban jutnak a tervek a prototípus szakaszba
Miután kiválasztották a megfelelő tervet, a csapat 3D-ben kinyomtatta a robot működőképes változatát a valós tesztekhez.
A csapat szerint a kutatás drasztikusan csökkentheti a robotfejlesztés során a mérnökök által tapasztalt tipikus próbálkozási és hibázási folyamatokat, s gyorsabban eljuttathatja a terveket a prototípus szakaszba.
Byungchul Kim, az ugrórobot-tanulmány társvezetője elmondta: a generatív mesterséges intelligencia használatának előnye a folyamatban az, hogy a robotok finomítására nem hagyományos megoldásokat talál.
„Szerettük volna, hogy a gépünk magasabbra ugorjon, ezért arra gondoltunk, a részeit összekötő láncszemeket egyszerűen a lehető legvékonyabbá tehetjük, hogy könnyűek legyenek” – mondta Kim.
„Egy ilyen vékony szerkezet azonban könnyen eltörhet, ha csak 3D nyomtatott anyagot használunk. A diffúziós modellünk egy jobb ötlettel állt elő, egy egyedi alakzat javaslatával, amely lehetővé tette a robot számára, hogy több energiát tároljon az ugrás előtt, anélkül, hogy a láncszemek túl vékonyak lennének. Ez a kreativitás segített megismerni a gép mögöttes fizikáját” – tette hozzá a szakember. Olvasd el: Így oldja meg helyetted a napi feladatokat a generatív mesterséges intelligencia

Generatív mesterséges intelligenciát vetett be a robottervezéshez az MIT
A víz alatti siklórobot esetében a csapat a Wisconsin-Madisoni Egyetemmel együttműködve különböző hidrodinamikai alakzatokat tesztelt és kifejlesztett egy robotot a környezeti kutatásokhoz és az adatgyűjtéshez.
A csapat több mint húsz „tengerkutató alakzatot” táplált be mesterséges intelligencia modelljébe, köztük tengeralattjárókat, bálnákat, manta rájákat és cápákat.
A rendszer két vitorlázó repülőgép létrehozásában segített: az egyik egy kétszárnyú gép, amely egy repülőgépre hasonlít, a másik egy négyszárnyú, négyúszójú lapos halra emlékeztető kialakítás.
A CSAIL kutatói szerint a megközelítés nem hagyományos, de hatékonyabb siklómodelleket eredményezett.
„Egy félig automatizált folyamatot fejleszetttünk ki, amely segíthet olyan nem hagyományos tervek tesztelésében, amelyeket az emberek számára nagyon megterhelő lenne megtervezni. Az alakváltozatosságnak ezt a szintjét korábban még nem vizsgálták, így ezeknek a terveknek a nagy részét nem tesztelték a való világban” – magyarázta Peter Yichen Chen, az MIT CSAIL posztdoktori és társvezető kutatója.
A kutatócsapat szerint mesterséges intelligencia modelljük optimalizálási képességei bizonyítják a jövőbeni felhasználásának lehetőségét a nagyobb méretű robotgépek, például a gyártó- és háztartási robotok fejlesztésében.
A CSAIL hallgatója, Tsun-Hsuan „Johnson” Wang szerint az ugrórobot projekt egy tervrajz a jövőbeli robotikai tervekhez, amelyekben a generatív mesterséges intelligencia segíthet.
„Rugalmasabb célok felé szeretnénk terjeszkedni” – jegyezte meg Wang. Hozzátette: képzeljük csak el, hogy természetes nyelvet használunk egy diffúziós modell irányításához, s olyan robotot rajzolunk, amely képes felvenni egy bögrét vagy kezelni egy elektromos fúrót.
B.A.