2025. 05. 21. - 11:57

Itt a bizonyíték: a generatív mesterséges intelligencia inkább új lehetőséget teremt

Itt a bizonyíték: a generatív mesterséges intelligencia inkább új lehetőséget teremt

Egy új globális jelentés szerint a generatív mesterséges intelligencia nem a tömeges elbocsátások, hanem a munka jövőjének legnagyobb esélye lehet.

A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) és a lengyel NASK intézet közös jelentése szerint a világ állásainak 25 százaléka ki van téve a generatív mesterséges intelligencia hatásainak, különösen az adminisztratív és digitálisan erősen integrált foglalkozások esetében. A kutatás nem riogat, hanem lehetőséget lát az adatokban: a generatív mesterséges intelligencia nem kiváltja az embert, hanem átalakítja a munkavégzés módját, új feladatokat és hatékonyabb folyamatokat teremtve.
 
A jelentés legnagyobb újítása az úgynevezett "foglalkozási kitettségi index", amely közel 30 000 feladat mesterséges intelligencia-képességeit és foglalkoztatási adatait összevetve mutatja meg, hogy mely munkakörök kerülhetnek átalakulás alá. Ez nem csak elméleti mutató: a módszer alapján bármely ország saját munkaerő piaci térképét újra gondolhatja, felkészülve az átalakulásra.
 
A fejlett országokban (ahol a digitális integráció magasabb szintű) az érintettségi arány eléri a 34 százalékot is. A leginkább érintett területek a hivatali munkák, valamint a szoftverfejlesztés, média és pénzügy területei. De ez nem egy végítélet: épp ellenkezőleg, a jelentés szerint az átalakulás pozitív eredményekkel járhat, ha megfelelően felkészülnek rá a nemzetek.
 
 
gmi_lehetoseg_torzs
Rengeteg kutatás zajlik, hogy milyen hatással lesz a jövőre a generatív mesterséges intelligencia
 
Fontos kiegészítés az is, hogy a generatív mesterséges intelligencia hatásai sehol sem egyformák: a jelentés felhívja a figyelmet a nemi egyenlőtlenségre is. A fejlett országokban a nők 9,6 százaléka dolgozik olyan pozícióban, amelyet a mesterséges intelligencia könnyen átalakíthat, míg ez az arány a férfiak esetében csak 3,5 százalék. Ezen okok miatt a jelentés sürgeti a kormányokat és munkaadói szervezeteket, hogy tegyenek a méltányos átmenet érdekében.
 
A tanulmány végső üzenete pozitív és cselekvésre ösztönöz: ha jól alkalmazzuk, a generatív mesterséges intelligencia nem pusztítja a munkaerőpiacot, hanem megerősíti azt. A kulcs a felkészültség, az átképzési lehetőségek biztosítása, a társadalmi párbeszéd és az igazságos technológiai átmenet biztosítása minden országban, függetlenül attól, hol tartanak a digitális fejlődésben.
 
 
CS.SZ.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.