2025. 07. 16. - 10:57
Robbanásszerű növekedés a generatív mesterséges intelligencia piacán

Új bizonyítékok szerint a generatív mesterséges intelligencia piaca sokszínű, olcsó és versenyképes, így a jövő mindenkié lehet.
Az elmúlt két évben a generatív mesterséges intelligencia terén bekövetkezett változások messze túlmutatnak a ChatGPT körüli hype‑on. Bár kezdetben sokan attól tartottak, hogy az iparágat a globális óriások uralják, egy 2025‑ös kutatás rácáfol erre: a piac egyre több szereplőt vonz, évente 30 %-kal nő a modellek száma és új cégek bukkannak fel a frontvonalban, legyenek akár kínai startupok vagy európai szakcégek.
A generatív mesterséges intelligencia verseny piacát a folyamatosan eső minőség‑ár mutatók jellemzik. A szakmában úgynevezett best-in-class modellek hozzáférése az elmúlt két évben mintegy 80 %-kal olcsóbb lett, míg a GPT‑4 szintű szolgáltatások ára a korábbiakhoz képest ezerrel csökkent. Ez lehetővé teszi, hogy kis- és középvállalatok is hozzáférjenek világszínvonalú képességekhez. Különösen fontos ez a sztenderd felhasználásban, mint szöveg‑, kép‑, audio‑ vagy videó‑generálás.
Az egyik legnagyobb áttörést a nyílt forrású modellek térnyerése hozta. Ezeket bárki letöltheti, testre szabhatja saját célra, mivel itt nincs licenszdíj, a hozzáférés pedig egyedi szervereken is lehetséges. Ez alapvetően új utakat nyit meg, hiszen korábban csak a felhőszolgáltatókra lehetett hagyatkozni.

80%-os árcsökkenés, 1000x jobb mesterséges intelligencia: tarol a generatív technológia
Az országok közötti verseny is felpezsdült. Az USA továbbra is vezet, de Kína az elmúlt évben jelentősen felzárkózott, míg az OECD országai (köztük az EU) különösen a speciális modellek terén (például képgenerálás, beszédszintézis) bizonyulnak nagyon versenyképesnek. A világ egyik fele a robusztus generatív megoldásokra koncentrál, a másik a célzott szakterületekre.
A dinamikus fejlődés stabil alapokat teremt, mivel a generatív mesterséges intelligencia már nem luxustermék, hanem elérhető infrastruktúra. Az új szereplők, a jobb árak és a nyílt hozzáférés hozzájárulhat ahhoz, hogy a technológia valóban széles körben elterjedjen a kisvállalkozásoknál, a startupoknál és akár az egyéni fejlesztőknél is.
Habár a jelen trendek optimisták, figyelmeztető jelek lehetnek a jövőbeli koncentrációs kockázatok. Ha néhány nagyvállalat megszerzi az összes számítási erőforrást és tehetséget, az hosszú távon torzíthatja a versenyt, ezért érdemes folytatni a piaci dinamika figyelését.