2025. 07. 06. - 10:52
A mesterséges intelligencia mentheti meg a bolygót?

A London School of Economics és a Systemiq új tanulmánya szerint a mesterséges intelligencia évi több milliárd tonnával csökkentheti a globális kibocsátást, miközben a mindennapjainkat is kényelmesebbé teszi.
A klímaválságot gyakran áldozatokkal, lemondásokkal, szigorú szabályozásokkal és gazdasági visszaeséssel társítjuk. Egy friss tanulmány azonban alapjaiban írhatja újra ezt a képet. A London School of Economics és a Systemiq közös kutatása szerint a mesterséges intelligencia nemcsak segíthet, hanem kulcsszereplővé válhat a fenntartható jövő megteremtésében, mléghozzá úgy, hogy közben nem kell elhagynunk a modern élet kényelmeit. A mesterséges intelligencia az energetikától az élelmiszeriparon át a közlekedésig már most képes évi akár 5,4 milliárd tonnával csökkenteni az üvegházhatású gázok kibocsátását.
A tanulmány három kulcsfontosságú iparágra fókuszál: az energiatermelésre, az állati eredetű élelmiszerek gyártására és a személyautók használatára. Ezek együttesen a globális kibocsátás közel feléért felelősek. A mesterséges intelligencia ezekben a szektorokban már bizonyított: a megújuló energia hatékonyabb kihasználásától kezdve a növényi alapú alternatívák fejlesztésén át az akkumulátor-technológia optimalizálásáig. A tanulmány hangsúlyozza, hogy az MI éves 0,4-1,6 milliárd tonnás saját karbonlábnyoma eltörpül a megtakarításai mellett. A kutatók egyértelműen fogalmaznak, miszert a mesterséges intelligencia nem lehetőség, hanem kötelesség a klímavédelemben.

Forradalom a klíma küzdelemben: mesterséges intelligencia a frontvonalban
A mesterséges intelligencia képességei messze túlmutatnak a jelenlegi gazdasági logikán. Az energiaellátó hálózatok mesterséges intelligencia általi optimalizálása például már ma is drasztikusan csökkenti a pazarlást. A DeepMind algoritmusai 20%-kal növelték a szélenergia gazdasági értékét, csökkentve az igényt a tartalék áramforrásokra. Eközben az MI alapú csomagolási modellek, mint amilyet az Amazon is használ, már több mint hárommillió tonnányi csomagolóanyagot spóroltak meg világszinten. Ezek nem jövőbeli ígéretek, ezek már zajló forradalmak.
A fogyasztói döntések, melyek a globális kibocsátás akár 70%-át is befolyásolják, gyakran információhiányból erednek. A mesterséges intelligencia ebben is segíthet: egyéni szinten személyre szabott javaslatokat adhat, legyen szó utazásról, vásárlásról vagy fűtésről. Gondoljunk csak a Google Maps üzemanyag-hatékony útvonalaira vagy a Nest okos termosztátjaira. Ha ezek elterjednek, milliárd tonnákban mérhető CO₂-takarékosságot eredményezhetnek, úgy, hogy a felhasználó nem érzékel mást, csak nagyobb kényelmet.
A mesterséges intelligencia nemcsak kezelni tudja a klímaváltozást, hanem megelőzni is. Az olyan prediktív rendszerek, mint az IceNet, pontosabban jósolják meg a tengeri jég szintjét, mint valaha, segítve a kormányokat, vállalatokat és közösségeket a tervezésben. Emellett az MI képes hatékonyabb klímapolitikák megalkotásában is segíteni, hiszen egyszerre tudja elemezni a világ különböző tapasztalatait és hatásmechanizmusait.
CS.SZ.