2025. 05. 21. - 08:20
Mesterséges intelligencia - Elon Musk agyi chipjét használja videókészítéshez egy ALS-es beteg

Egy ALS-beteg férfi Elon Musk Neuralink agyi chipjét alkalmazza, hogy videókat készítsen. Vállalta, hogy beültessék az eszközt neki és ő a harmadik páciens, aki a chip segítségével szerkeszti és narrálja a videóit.
Elon Musk agyi chipjét használja egy ALS-ben szenvedő beteg videók készítéséhez. Brad Smith vállalta a chip beültetését, első ALS (amiotrófiás laterális szklerózisos) betegként. Egyébként ő a harmadik páciens, aki ilyet alkalmaz a világon.
A Neuralink agyi chip első nonverbális befogadójaként tett közzé egy videót, amely betekintést nyújt az implantátum működésébe, valamint abba, milyen hatással volt ez az ő életére.
Brad Smith az agya számítógépes interfészével készítette, szerkesztette és narrálta az anyagot.
A mesterséges intelligencia, illetve a hangja elvesztését megelőző, korábbi beszédfelvételek felhasználásával narrálta a videóit.
„Ezt a videót az agy-számítógép interfésszel készítem, a MacBook Pro-n levő egér vezérléséhez. Ez az első videó, amelyet a Neuralinkkel, s talán az első, amelyet BCI-vel szerkesztettek” – mondta a beteg a felvételen. Olvasd el: Megkapta az engedélyt az "agyleolvasó" Neuralink-eszköz

Mesterséges intelligencia - Elon Musk agyi chipjét használja videókészítéshez egy ALS-es beteg
A videóban Smith bemutatta, miként használja a motoros kéreg impulzusait a kurzor mozgatásához a számítógépén, videószerkesztő szoftvert alkalmazva, kizárólag a gondolatait használva.
Míg Smith kezdetben úgy irányította a kurzort, hogy képzeletben mozgatta a kezét, elmondása alapján könnyebbnek találta, hogy a nyelv mozgatására vagy az állkapocs összeszorítására gondolva irányítsa azt.
Csevegőalkalmazást is fejlesztettek
Brad Smith a Neuralink csapatával együttműködve kifejlesztett egy csevegőalkalmazást is, amely gyorsabb és intuitívabb beszélgetést tesz lehetővé.
„Az ALS-ben az a legnehezebb, hogy sokkal gyorsabban gondolkodom, mint ahogy gépelni tudok. Létrehoztunk egy csevegőalkalmazást, amely mesterséges intelligenciát használ a beszélgetés meghallgatására és válaszlehetőségeket kínál. A Grok 3-at és a régi hangom mesterséges intelligenciával létrehozott klónját is alkalmazza, hogy válaszlehetőségeket generáljon számomra. Nem tökéletes, de részt veszek a beszélgetésben” – mondta el a páciens.
Korábban Smith egy tekintetvezérelt számítógépet használt a kommunikációhoz.
Bár úgy vélte, ez egy „technológiai csoda”, az eszköz gyenge fényviszonyok mellett működik a legjobban, ami a beteget gyakran sötét szobákba kényszerítette.
A Neuralink ezzel szemben lehetővé teszi számára, hogy kimenjen a szabadba és bármilyen környezetből kommunikáljon.
„A Neuralink szabadságot, reményt és gyorsabb kommunikációt adott nekem. Jelentősen javított az életemen és nagyon boldog vagyok, hogy valami nagy dologban vehetek részt, ami ennyi emberen segíthet” – mondta el Brad Smith.
Ő lett a harmadik személy, aki 2024 novemberében megkapta a Neuralink implantátumot, de ő az első ALS-ben szenvedő felhasználója.
Az Elon Musk-féle Neuralink először 2023 szeptemberében jelentette be, hogy kiterjeszti eszközét az emberi kísérletekre, s 2024 januárjában ültettek be először emberbe agyi chipet. Olvasd el: Több ezren jelentkeztek Musk agyi chipjének kipróbálására
A tanulmány során egy robot sebészeti úton ültet BCI chipet az agyba, a mozgást irányító területet megcélozva, hogy a bénult betegek „gondolataikkal irányíthassák a külső eszközöket”.
„A BCI kezdeti célja, hogy az emberek számára lehetővé tegye a számítógép kurzorának vagy billentyűzetének irányítását pusztán a gondolatokkal” – írta a cég egy blogbejegyzésben.
B.A.