2022. 02. 08. - 09:40

Mesterséges intelligencia - Megmondható a halálozás kockázata a retina alapján?

Mesterséges intelligencia - Megmondható a halálozás kockázata a retina alapján?

A retina biológiai kora és az egyén valós életkora közötti különbség összefüggésben áll a halálozás kockázatával – állapították meg mesterséges intelligencia és mély tanulás segítségével a kutatók.

Meghökkentő felfedezésre jutottak a tudósok. Eszerint a szemretina kora és az ember valódi, azaz időrendi életkora közti különbség összefügg a halálozás kockázatával, előre jelezheti azt. A „retinális korkülönbség” szűrőeszközként is használható.
 
Napjainkban egyre több bizonyíték utal arra, hogy a retinában levő kis erek hálózata (a mikroérrendszer) megbízható mutatója lehet a szervezet keringési rendszerének és az agy általános egészségi állapotának.
 
Míg a betegségek és a halálozás rizikója az életkor előrehaladtával emelkedik, ezek a kockázatok jelentősen eltérnek az azonos korú emberek között, ami arra utal, hogy a biológiai öregedés az egyén egyedi jellemzője – vagyis a jelenlegi és a jövőbeni egészség jobb mutatója lehet. Olvasd el: Saját algoritmust fejlesztett egy kórház a szembetegség azonosítására
 
Mesterséges intelligencia - Megmondható a halálozás kockázata a retina alapján?
Mesterséges intelligencia - Megmondható a halálozás kockázata a retina alapján?
 
A tudósok eddig is számos szöveti, sejtes, kémiai és képalkotó alapú indikátort fejlesztettek ki a biológiai öregedés érzékelésére, amely azonban nem azonos a kronológiai öregedéssel.
 
A kutatók szerint ezeket a technikákat sok esetben jellemzik az etikai/adatvédelmi problémák, valamint gyakran invazívak, drágák és időigényesek.
 
Ezért fordultak a mélytanulás felé. Kíváncsiak voltak, pontosan megjósolhatja-e a szemfenékről, a szem belső hátsó felületéről készült képek alapján egy személy retina-életkorát, s tudni szerették volna, van-e különbség a retina-életkor és az illető valós életkora között. Vagyis, „a retina korkülönbsége” összefüggésbe hozható-e a megnövekedett halálozási kockázattal.
 
A tanulmányt, melyet a British Journal of Ophthalmology szakfolyóirat közölt, a kínai Kuangcsou tartományi kórház, a Szun Jat-szen Egyetem és a Melbourne-i Egyetem munkatársai egyéb kutatóintézetekkel együtt végeztek el, felhasználva a brit UK Biobank egészségügyi adatbázis adatait. Ez 47 ezer ember összesen több mint 80 ezer szemfenék-felvételét tartalmazta. Olvasd el: Mesterséges intelligencia segít azonosítani a szemrák korai jeleit
 
A kutatók 19.200, viszonylag egészségesnek számító alany szemfelvételeit alkalmazták a mesterséges intelligencia-algoritmus kifejlesztéséhez, mely előre jelzi az életkort. Halálozási adatokkal rendelkeztek összesen 35.913 résztvevőről, melyeket felhasználtak arra, hogy megvizsgálják a kapcsolatot a retina és a valódi életkor, illetve a halálozás kockázata között.
 
Kiderült, hogy a mesterséges intelligencia 3,5 év pontossággal képes megállapítani az ember várható élettartamát a módszerrel.
 
A mély tanulás ugyanis segít abban, hogy a szemfenék felvételein észlelhetőek legyenek az öregedés nyomai, így az élettartam viszonylag nagy precizitással előre jelezhető. Az, hogy a retina más életkort jelez, az öregedés biomarkere lehet, s összefüggésbe hozható a halálozás kockázatával.
 
A szakértők szerint még szükség van további vizsgálatokra a pontos mechanizmus érdekében, de az bizonyosnak látszik, hogy a felfedezés segítheti a személyre szabott beavatkozásokat a jövőben – a szemfenékről készült felvételek új szűrést tehetnek lehetővé.
 
 
L.A.

 

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.