2025. 07. 19. - 09:00

Történelmet írt a Netflix: az MI készítette az új sorozat vizuális effektjeit

Történelmet írt a Netflix: az MI készítette az új sorozat vizuális effektjeit

Ez az első Netflix-sorozat, ahol a mesterséges intelligencia is a stáblistára kerülhetne, hiszen a Netflix hivatalosan is belépett a mesterséges intelligencia által vezérelt vizuális jövőbe.

A Netflix legújabb dobása nemcsak tartalmában, de technológiájában is korszakalkotó. A világ egyik legismertebb streaming óriása bejelentette, hogy először alkalmazott generatív mesterséges intelligenciával készült vizuális effektust egy eredeti sorozatában, mégpedig nem is akárhogyan. A „The Eternauts” című argentin sci-fi szériában egy épület összeomlását ábrázoló jelenet már nem emberi kézzel, hanem a mesterséges intelligencia segítségével készült el. Ted Sarandos, a Netflix társigazgatója a BBC News beszámolója szerint ezt „hihetetlen lehetőségnek” nevezte, amely segíthet a filmes alkotóknak jobb, látványosabb és hatékonyabb műveket létrehozni.
 
A forradalmi jelenet azért is kapott különös figyelmet, mert olyan minőséget hozott létre, amit korábban csak költséges CGI vagy hosszadalmas utómunka árán lehetett volna megvalósítani. Sarandos elmondása szerint a mesterséges intelligencia tízszer gyorsabban hozta létre a jelenetet, mint a hagyományos speciális effektekkel dolgozó csapat tette volna. A BBC-nek adott nyilatkozatában kiemelte, hogy ez a technológia nemcsak olcsóbb, hanem lehetővé teszi, hogy kisebb költségvetésű produkciók is látványban versenyképesek legyenek a nagy hollywoodi anyagokkal. Az idő, amit egy ilyen jelenet kidolgozásával megspóroltak, nem csupán pénz, hanem kreatív szabadság is.
 
 
netflix_Effekt_torzs
Mostantól nem csak emberek dolgoznak a Netflixen 
 
A „The Eternauts” tehát nem csupán sci-fi történetével, hanem a készítés módjával is jövőbe mutat. Egy, a hófödte Buenos Aires utcáin játszódó apokaliptikus jelenetben látjuk, ahogy az épület szinte valóságos robajjal omlik össze, miközben tudjuk, amit nézünk, azt nem emberi kéz, hanem algoritmus alkotta meg. A Netflix szerint ez az első olyan véglegesített jelenet a saját gyártású filmek és sorozatok történetében, amely teljes egészében generatív mesterséges intelligencia által készült. A legizgalmasabb az egészben, hogy a technológia még csak most indult el igazán. A BBC riportja szerint a streaming óriás ezzel egy teljesen új korszak előtt áll, egy olyan világ előtt, ahol a képzelet határait nem a költségvetés, hanem a kreativitás szabja meg.
 
Az iparági reakciók vegyesek, de egy dolog biztos: a mesterséges intelligencia megállíthatatlanul tör be a filmiparba. A 2023-as hollywoodi sztrájkok során az egyik legnagyobb vitát éppen a mesterséges intelligencia használata váltotta ki. A színészek és írók szakszervezete akkor szigorúbb szabályozást követelt. Most azonban, hogy a Netflix hivatalosan is elkezdte használni a technológiát, valószínű, hogy más gyártók is követni fogják. A kérdés már nem az, hogy használják-e a mesterséges intelligenciát, hanem hogy hogyan, milyen keretek között és milyen etikai szabályozással.
 
A Netflix lépése tehát nemcsak technológiai újítás, hanem kulturális mérföldkő is. Ha a mesterséges intelligencia képes biztonságosan, átláthatóan és a kreatív szakemberekkel együttműködve működni, akkor nemcsak a gyártás idejét és költségeit csökkentheti, hanem egy új vizuális aranykort is hozhat a szórakoztatóiparba. Úgy tűnik, a közönség is nyitott az újításokra, hiszen a The Eternauts már most nagy nézettséggel indított, a kritikusok pedig dicsérik az úttörő megközelítést.
 
 
CS.SZ.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.